Vsak teden obrišite prah s Prešerna
Ak` Prešeren se mu ne praši, Sloven`c izumrtja se ne boji.
Kranj – Čas je, da s podstrehe spet prinesemo Prešerna in z njega obrišemo prah, ki se je na njem nabral od 3. decembra, če ta ni star že eno leto. Fotografija je simbolična. Nastala je v Prešernovi hiši v Kranju, portret našega pesnika, na katerega obletnico smrti vsako leto 8. februarja praznujemo slovenski kulturni praznik, je v prvi polovici prejšnjega stoletja naslikal Ivan Vavpotič, in je v lasti Gorenjskega muzeja. Portret ima svoje stalno mesto v spominskem muzeju v hiši, kjer je pesnik preživel zadnji dve in pol leti svojega življenja, in ni strahu, da bi se na njem »nabiral prah«. Tako Gorenjski muzej kot drugi muzeji v pokrajini pa tudi mnoge druge kulturne institucije korektno opravljajo svoje poslanstvo, saj izpolnjujejo vlogo skrbnika in tistega, ki doma in v svetu promovira slovensko nacionalno identiteto.
Kaj zato lahko naredimo mi, državljani? Se kdaj vprašate, kolikokrat na leto greste v gledališče, na koncert pevskega zbora, si ogledate razstavo umetniških slik, kdaj ste nazadnje prebrali kakšno knjigo slovenskega avtorja? Kaj vas zadržuje, da tega ne počnete bolj pogosto? Strah, da vam bo dolgčas, nelagodje, da ponujene umetnosti ne boste razumeli? Slab izgovor. Namesto tri ure dolge drame v gledališču v Ljubljani si vzemite čas za komedijo igralske sekcije domačega KUD-a, namesto ogleda razstave Picassovih grafik si kupite kozolce, ki jih slika ljubiteljski slikar iz vaše vasi, namesto sodobnega romana preberite zgodbo kronista iz vašega kraja. Ponudite sorodnikom iz Amerike, ki jih gostite, potico namesto tiramisuja in kranjsko klobaso namesto dunajskega zrezka.
Dajmo priložnost slovenski kulturi, lastni zgodovinski dediščini, današnjim umetnikom in prihodnjim ustvarjalcem slovenskega imena. Kultura je naša identiteta in le z njo bomo Slovenci preživeli. Tudi globalizacijo. Torej brišimo prah z našega pesnika vsaj enkrat tedensko.