Jubilejni teden bo poseben
Letošnji jubilejni 40. Teden slovenske drame prinaša osemnajst uprizoritev v treh programskih sklopih. V končni selekciji večinoma prevladujejo novitete. Za uvod domača premiera Cankarjevih Hlapcev, tako kot prvič, pred 40 leti.
Kljub temu da bo letošnji jubilejni 40. Teden slovenske drame tako kot v preteklih letih na sporedu v začetku pomladi, natančneje med 20. marcem in 2. aprilom, so nam na ponedeljkovi novinarski konferenci že postregli z izborom predstav, ki si ji bomo lahko ogledali v okviru festivala izvirne slovenske dramatike. Tudi letos bodo v Prešernovem gledališču pripravili tri programske sklope, tako imenovani tekmovalni program, ki ga vsako leto izbere selektor, spremljevalni program in mednarodni program.
V obdobju sedmih mesecev si je letos novi selektor Marko Sosič ogledal 37 predstav. »Če primerjam število letošnjih uprizoritev s tistim iz prejšnjih let, lahko potrdim mnenje moje predhodnice Alje Predan, da se po naraščanju števila postavitev slovenskih tekstov v repertoarjih slovenskih gledališč tja do leta 1992/93 v zadnjih petnajstih letih to število nekako ne spreminja in da je slovenska dramatika tako v institucionalnih gledališčih kot v drugih gledaliških hišah enakomerno zastopana. Kljub manjšemu številu uprizoritev, po mojem mnenju, to na srečo vendarle še vedno priča o potrebi po kontinuiranem monitoriranju družbe ter kritični refleksiji, ki se rojeva in razvija pri avtorjih in drugih ustvarjalcih ter znotraj izbir posameznih gledališč,« je uvodoma povedal Sosič in dodal, da je pri selekciji vendarle želel ohraniti primarno vlogo tekstovni izvirnosti, ne da bi pri tem seveda zanemarjal umetniško celovitost predstave. Držal se je merila, da izbira predvsem znotraj slovenskih dramskih predlog in tekstov oziroma znotraj izrazito avtorskih režijskih branj v povezavi z estetsko inovativnostjo ali izrazito učinkovito priredbo ali dramatizacijo. V končni selekciji so prevladale povečini novitete.
V tekmovalnem programu 40. TSD si bomo tako ogledali uprizoritve: Pot v Jajce, po delih Edvarda Kocbeka in po Pasijonu po Kocbeku Iva Svetine, avtorjev besedila Sebastjana Horvata, Andreje Kopač in Eve Nine Lampič, v režiji Sebastijana Horvata in v izvedbi SNG Drama Ljubljana in SNG Nova Gorica; Samorog Gregorja Strniše, v režiji Janeza Pipana, v izvedbi SLG Celje; Eda-zgodba bratov Rusjan avtorice in režiserke Nede Rusjan Bric, v izvedbi SMG Ljubljana in SNG Nova Gorica; Znamke, nakar še Emilija Dušana Jovanoviča, v režiji Jake Ivanca in izvedbi Gledališča Koper; Lep dan za umret avtorja in režiserja Vinka Möderndorferja, v izvedbi Prešernovega gledališča Kranj; Neskončni šteti dnevi avtorja Andreja E. Skubica, v režiji Matjaža Latina in izvedbi SNG Nova Gorica; Art Export Žanine Mirčevske, po motivih Goldonijeve komedije Impresarij iz Smirne v režiji Eduarda Milerja in v izvedbi Slovenskega stalnega gledališča Trst.
Spremljevalni program bodo obogatili Čefurji raus (Goran Vojnovič), Dejmo stisnt teater, Gledališče Glej in Zavod No History; Krizantema na klavirju (Svetlana Makarovič), sicer pa glasbeno gledališki projekt Janje Majzelj iz SMG; Passion de Pressheren (Andrej Rozman Roza), Rozinteater; Slovenske kobile (Kim Komjanec), Zavod Zofka in KUD France Prešeren; Spomeni G 2009 (Dušan Jovanovič, Janez Janša), Maska in Mestno gledališče ljubljansko in Skok iz kože (Peter Rezman), Gledališče Glej, KD Integrali in Mestno gledališče ljubljansko. Bogat bo tudi mednarodni program, saj bodo na ogled dela slovenskih avtorjev Evalda Flisarja, Dragice Potočnjak in Saše Pavček, ki so jih uprizorila gledališča v Avstriji, Švici, Angliji, Črni gori in Egiptu.
Kot je povedal direktor Prešernovega gledališča Borut Veselko, žal tudi letos vse predstave ne bodo uprizorjene na odru Prešernovega gledališča in v Kranju, kar bo mestu zagotovo vzelo festivalski utrip, saj je to zaradi fizičnih oziroma finančnih ovir žal nemogoče.
V nadaljevanju je umetniška vodja gledališča Marinka Poštrak predstavila tudi tri delavnice dramskega pisanja, ki bodo tudi letos potekale v okviru TSD. Delavnico z naslovom Psihodrama bodo vodili gledališki režiser in pedagog na AGRFT v Ljubljani Tomi Janežič, beograjski psihiater in vodja Inštituta za psihodramo v Beogradu dr. Vladimir Milošević ter psihodramatičarka in igralka Hedva Novich iz Izraela, delavnico dramskega pisanja za mlade dramatike bo vodila hrvaška dramatičarka in pedagoginja na zagrebški igralski akademiji Ivana Sajko, delavnico dramskega pisanja za začetnike pa bo vodila mlada dramatičarka Kim Komljanec. Za vsako od delavnic še zbirajo prijave. Na sporedu bodo tudi tri okrogle mize in sicer: Grumovi nagrajenci od začetka do danes, Nacionalna dramatika v svetu globalizacije in Izmenjava slovenske in hrvaške dramatike.
»Zna se zgoditi, da bo TSD letos prvič prešel sredstva, ki jih premoremo za njegovo organizacijo in izvedbo. Planirali smo 128 tisoč evrov stroškov in vesel bom, če nam bo uspelo ostati v teh okvirih,« je še dejal direktor Borut Veselko in poudaril, da bo letošnja zaključna prireditev zagotovo nekaj posebnega, v direktnem prenosu pa jo bo moč gledati tudi na TV Slovenija.