Na posvetu zadružnikov gorenjske in kamniško zasavske regije (Foto: Gorazd Kavčič)

Podpirajo nakup, a ne za vsako ceno

Zadružniki podpirajo nakup lastniškega deleža Ljubljanskih mlekarn, a ne za vsako ceno.

Od štirinajstih zadrug gorenjske in kamniško zasavske regije, ki so včlanjene v zadružno zvezo, jih je predlani deset poslovalo z dobičkom v skupnem znesku 863 tisoč evrov, štiri pa so »pridelale« skupno 36 tisoč evrov izgube.

Sveti Duh – Zadružna zveza Slovenije je v petek pripravila pri Svetem Duhu tradicionalni posvet zadružnikov gorenjske in kamniško zasavske regije, na katerem so sodelovali predstavniki štirinajstih zadrug. Po pozdravnem nagovoru predsednika zveze Petra Vriska je generalni direktor direktorata za kmetijstvo pri ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Branko Ravnik predstavil letošnje ukrepe kmetijske politike, nato pa je bil še pogovor, v katerem so zadružnike najbolj zanimale možnosti za nakup lastniškega deleža v Ljubljanskih mlekarn. Kot je ob tem dejal koordinator gorenjskih zadrug Dušan Pintar, bi bila velika napaka, če bi kmetje izpustili iz rok priložnost za pridobitev večinskega deleža, pri tem pa je največja težava, da je odkupna cena mleka zdaj zelo nizka in bi vsak evro, ki bi ga kmetje namenili za nakup mlekarne, zelo vplival na likvidnost poslovanja kmetij. Koordinator zadrug kamniško zasavske regije Milan Sobočan je dejal, da se zadruge, ki imajo že zdaj 33-odstotni lastniški delež v mlekarni, pogajajo s prodajalci več kot 50-odstotnega paket delnic. Na zadružni strani je soglasje za nakup, a ne za vsako ceno, štirinajst evrov za delnico se jim zdi previsoka cena. V razpravi se je pokazalo, da je poleg cene še veliko drugih odprtih vprašanj: ali bi bili prodajalci pripravljeni prodati le toliko delnic, da bi zadruge postale večinske lastnice mlekarne, ali bo ob morebitni odločitvi za nakup celotno breme padlo na pleča kmetov, ali naj bi kmetje kupili delnice neposredno ali posredno prek zadrug … Tako je bilo slišati tudi predlog zadružni zvezi, da naj del denarja za nakup zagotovi s prodajo ene od svojih stavb.

Kot je povedal Marijan Roblek, direktor Mlekopa, na leto odkupijo 70 milijonov litrov mleka, pretežno na Gorenjskem, od tega pa ga tretjino prodajo v Ljubljanske mlekarne, preostalo pa v Italijo. Trenutno so cene dokaj izenačene, povprečna za kmeta je 26 centov, lani pa so bile skoraj vse leto cene v Italiji nižje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 19. januar 2016 / 13:32

Virus zdesetkal razrede

V Osnovni šoli Šenčur je prejšnji četrtek in petek pri pouku manjkalo blizu 150 otrok. Otroci so zboleli zaradi norovirusa, so potrdili z nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer so obolenja opaz...

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 27. januar 2009 / 07:00

Na Bledu ropala mlada domačina

Blejski policisti so prijeli mladeniča, stara 17 in 21 let, ki naj bi prejšnji teden na Bledu oropala moškega. Loški policisti so preiskali nekaj vlomov in domnevnih poneverb.

Škofja Loka / torek, 27. januar 2009 / 07:00

Novo dvigalo v vrtcu

V Dijaškem domu v Škofji Loki so zgradili novo osebno dvigalo za potrebe Vrtca Škofja Loka.

Gospodarstvo / torek, 27. januar 2009 / 07:00

Menjava na vrhu Jelovice

Z novo organiziranostjo na čelu škofjeloške Jelovice odslej Gregor Benčina. Ne pričakuje odpuščanj in skrajševanja delovnega časa niti prodaje hčerinskih družb.

Zanimivosti / torek, 27. januar 2009 / 07:00

Kako varna so slovenska smučišča?

Bralci komentirate aktualne dogodke

Radovljica / torek, 27. januar 2009 / 07:00

Ob jubileju razstava o pohodu

Radovljica - »Fotografije nam obujajo spomine na znane obraze in napor, ki se odraža na njih, ter na mnogo utrujenih in ožuljenih nog, a obenem tudi spomin na prijateljstvo in to...