Francka in Rudolf Berce iz Krope skupaj preživljata starost v radovljiškem domu za starejše.

Starost preživljata v domu

Najprej je lani v radovljiški dom za starejše, v Dom dr. Janka Benedika, odšla 86-letna Francka, malo kasneje še 90-letni mož Rudolf. "Če sva skupaj že 63 let, zakaj ne bi bila skupaj še preostanek življenja," sta povedala zakonca Berce iz Krope.

V domu imata Francka in Rudolf prijetno urejeno sobico z balkonom in lepim razgledom, stene krasijo slike stare Krope in iz družinskega albuma. Rada gledata televizijo, Rudolf želi biti na tekočem tudi s politiko, nerad zamudi poročila. "Zdaj imajo toliko opraviti z Erjavcem. In kaj se je zgodilo na Haitiju?! Groza! Bog se usmili teh ljudi," je dejal in ob tem poudaril, da se ne spominja takšne povodnji, kot je bila v Kropi pred dvema letoma.

»Žena je že nekaj časa težko hodila, lani poleti je tako opešala, da je sam nisem mogel več »rihtati«. Ker je hiša v bregu, je z invalidskim vozičkom nisem mogel nikamor peljati, v hiši so stopnice, iz nje se tudi nikamor ne vidi … Znašla sva se v razmerah, ko bi potrebovala celodnevno oskrbo. Svojih otrok nisva želela s tem obremenjevati, prav tako nisva bila za to, da bi za naju v domači hiši skrbela kakšna ženska. Najprej je julija lani v radovljiški dom za starejše odšla žena, a ker ji je bilo dolgčas, sem septembra odšel za njo še jaz. Tu me zelo potrebuje,« je povedal 90-letni Rudolf Berce in poudaril: »V domu pač ni tako, kot je bilo doma, a najpomembnejše je to, da sva skupaj. Če sva skupaj že 63 let, zakaj ne bi bila skupaj še preostanek življenja?!«

Spoznala sta se pri kovaškem delu

Oba, Francka in Rudolf, sta po rodu Kroparja, spoznala sta se med drugo svetovno vojno med delom v takratni žebljarski zadrugi, predhodnici kasnejšega Plamena. Rudolf je dobršen del vojne preživel v delovnih taboriščih, konec vojne je dočakal v Linzu, odkoder se je sredi maja 1945. leta peš vrnil v Kropo. V Plamenu je delal vse do upokojitve 1973. leta, Francka, ki je tudi vihtela kovaško kladivo, še nekaj dlje, saj je bila ob rojstvu treh otrok sedem let doma. »Žalostno je, ker je Plamen kasneje propadel. Ne vem, kakšna je bila to politika. Škoda je, saj so Kroparji izgubili delo v domačem kraju,« pravi Rudolf, ki je pri devetdesetih letih še zelo iskrivih misli in dobrega spomina.

Potem ko sta zakonca Berce šest let stanovala v neki hiši in devet let v drugi, sta kupila svojo hišo in si z njo tudi nakopala precejšnje težave, ki so se vlekle kar petnajst let. Hišo sta obnovila, pomagala pa sta tudi sinovoma in hčeri pri gradnji novih hiš. Rudolf je ob delu v Plamenu in tudi potlej, ko je bil že upokojen, delal škafe, kadi in čebre, kasneje, ko je leseno posodo izpodrinila plastična, pa ročaje za krampe, lopate in drugo orodje. Vse je delal ročno iz lepih bukovih polen, še pri osemdesetih je naredil kakšen »štil« in nasadil orodje.

Na tekočem s politiko

V domu imata Francka in Rudolf prijetno urejeno sobico z balkonom in lepim razgledom, stene krasijo slike stare Krope in iz družinskega albuma. Rada gledata televizijo, Rudolf želi biti na tekočem tudi s politiko, nerad zamudi poročila. »Zdaj imajo toliko opraviti z Erjavcem. In kaj se je zgodilo na Haitiju?! Groza! Bog se usmili teh ljudi,« je dejal in ob tem poudaril, da se ne spominja takšne povodnji, kot je bila v Kropi pred dvema letoma. Nekaj podobnega, a ne tako hudo, je bilo, ko je bil star šestnajst let in je voda prinesla na Plac veliko blata.

Rudolf je enajst let pel v pevskem zboru v Kropi in tudi v domu se je vključil v zbor, s katerim je dvakrat že nastopil. »Nekdaj sem pel tenor, zdaj je moja »štima« bolj zamolkla, hripava,« je dejal in dodal, da si v domski knjižnici rad izposodi tudi kakšno knjigo. Trenutno prebira knjigo o dogajanju na soški fronti. Še vedno je častni član kroparskega gasilskega društva, nekdaj je bil tudi »operativec«, doma ima veliko priznanj. Vsaka dva tedna gre domov v Kropo pogledat, kaj je novega in kako je s hišo. »Hišo bom prodal, nima pomena, da se dela škoda,« je odločen. Njegov sosed v Kropi je znani Dušan Petrač, ponosen pa je tudi na to, da ima Kropa evropskega komisarja Janeza Potočnika. »Janez je »fejst človk«, skromen …«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 19. januar 2018 / 07:00

Gorenjski glas, št. 6

Gorenjski glas, 19. januar 2018, št. 6

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 9. november 2022 / 18:24

Dan pravosodja

Na Brdu pri Kranju je bila v petek svečana slovesnost ob dnevu pravosodja, na kateri so zaslužni posamezniki prejeli priznanja za svoje izstopajoče dosežke na področju pravosodja.

Gospodarstvo / sreda, 9. november 2022 / 18:23

Izplačevanje subvencij za hribovska območja

Kranj – Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je 20. oktobra začela izplačevati kmetijam predplačila za kmetovanje na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD). Predplači...

Slovenija / sreda, 9. november 2022 / 18:22

Digitalni boni za mlade veljavni do konca meseca

Kranj – Digitalne bone za nakup računalniške opreme v višini 150 evrov lahko učenci zadnje triade, dijaki in študentje izkoristijo le še do konca meseca. Boni, ki jih je prinesel zakon o spodbujanj...

Zanimivosti / sreda, 9. november 2022 / 18:21

Več kot milijon legokock

Več kot milijon legokock, ki jih je skupina entuziastov v mesecih dela preoblikovala v domišljijske skulpture, je zasedlo prostor tik ob Blejskem jezeru. Na ogled so v razstavnem prostoru v stavbi Cas...

Gorenjska / sreda, 9. november 2022 / 17:12

V torek potrdili 796 okužb s koronavirusom

Ljubljana – V torek so ob 694 PCR in 4281 hitrih testih potrdili 796 okužb s koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v torek zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih...