Izkašljajmo se s črno meto
Črno meto je ljudsko zdravilstvo od nekdaj uporabljajo kot pomočnico pri lajšanju bolezni dihal. Kašelj, kronični katarji, bronhitis, krčevit starostni kašelj, vneto grlo, obolenja pljuč ... A to še zdaleč niso vse tegobe, ki jih črna meta lahko obvladuje.
Na prvi pogled
Črna meta (Marrubium vulgare) se je najprej pojavila v Južni Evropi, od koder se je razširila po celi stari celini. Godijo ji nerodovitna tla, suhi travniki in groblje. Na Slovenskem jo v naravi najdemo na Notranjskem in Primorskem, drugod pa jo je najbolje gojiti kar na domačem vrtu. Ta trajnica, ki zraste tudi do šestdeset centimetrov visoko, ima steblo pokrito z volnatimi laski in jajčaste liste. Slednji so po zgornji ploskvi rjavkasti, po spodnji pa belkasto dlakavi. Imajo nagubano površino, močno izraženo listno mrežo in nazobčan rob. Dišijo po materini dušici. Drobni belkasti cvetovi sestavljajo v zalistjih gosta vretenca. Črno meto boste videli cveteti med julijem in septembrom. Nabiramo jo, preden se cvetovi odprejo, tako da s stebel osmukamo listje. Ko smo jo posušili, jo uporabimo za čajne napitke.
Zavetnica dihal
Črna meta je slovela že v času starega Egipta, ko so z njo uspešno zdravili pljučne bolezni. Kot eno boljših pomagal za dihala jo je hvalil tudi Dioskurid. Že vse od davnine veljala za učinkovito zdravilo zoper kašelj, saj raztaplja gosto sluz, pomaga pri izkašljevanju in bronhitisu. Simon Ašič jo je čislal kot pomočnico pri vnetem grlu, oslovskem kašlju, zastaranih katarjih, krčevitem kašlju in bronhitisu. Menil je, da pomaga tudi pri izkašljevanju, kroničnem vnetju grla in celo pri tuberkulozi.
Zaustavi prebavne motnje
Pripravki iz črne mete so dobrodejni pri vnetjih želodca in črevesja. Vzpostavlja red v prebavilih, saj pomaga tako zoper zaprtje kot ustavlja drisko. Pri neješčih spodbuja apetit. Pri slabem delovanju jeter in žolčnega mehurja pride hitro do izboljšanja prebavnih motenj. Na splošno velja, da čaj iz črne mete spodbuja izločanje žlez dihalnih organov in prebavil, ugodno vpliva na jetra in pospešuje nastanek žolča. Izkaže se tudi pri slabokrvnosti, ki nastane zaradi slabega delovanja želodčne sluznice, jeter in kostnega mozga.
Pri neredni menstruaciji
Poparek črne mete naj bi imel blagodejen vpliv na srce in ožilje in naj bi normaliziral krvni obtok. Svetuje se tudi pri srčnih motnjah živčnega izvora, pri kroničnih kožnih ekcemih, pri splošni oslabelosti in šibki menstruaciji. Ugoden vpliv ima na maternico in izboljšuje delovanje jajčnikov. V ljudskem zdravilstvu velja prepričanje, da naj bi ženskam, ki imajo neredno menstruacijo, v red spravila menstruacijski ciklus.
Pripravimo čaj
Pri pripravi čaja iz črne mete se odločimo za poparek: eno do dve čajni žlički posušenega zelišča poparimo s skodelico vrele vode, pokrijemo in pustimo stati pet minut, nato precedimo. Na dan pijemo po tri do štiri skodelice čaja.
V čajni mešanici
Črno meto lahko dobro mešamo z drugimi zelišči. Pripravimo si denimo čajno mešanico iz črne mete, kamilice (Matricaria recutita) in baldrijanove korenine (Valeriana officinalis). Vzemimo dve žlički mešanice in jo poparimo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut in precedimo. Kadar nam življenje greni boleča ali neredna menstruacija, si ta poparek privoščimo večkrat na dan.