Prehrana dojenčka
Ko dojenček dopolni šest mesecev, je čas, da začnete z uvajanjem goste hrane. V tej starosti dojenček postane razvojno pripravljen na to, da začne osvajati veščine hranjenja. In v tem starostnem obdobju je dojenček pripravljen na odstavljanje od prsi.
Med petim in sedmim mesecem se izgubi refleks metanja goste hrane iz ust, zorijo črevesni encimi, sama mlečna prehrana pa počasi ne zadošča več za pokritje energijskih potreb in zato dojenčku ne daje več občutka sitosti. Z uvajanjem goste hrane začnete počasi. Začnete s sadjem oziroma s sadnimi sokovi. Najbolj primerno je jabolko. Tega naribate na steklenem strgalu in precedite sok. Dojenčku ponudite nekaj žličk soka. Če nov okus dobro prenaša, če nima krčev ali driske, naslednjega dne nadaljujete. Po nekaj dneh pa lahko že dodate spet nov okus, primerna je banana. To zmečkate, da postane čim bolj redka, lahko dodate tudi nekaj prekuhane in ohlajene vode, ter ponudite nekaj žličk. Nov obrok vedno pripravite v dopoldanskem času. Če bi imel dojenček težave, bi se te uredile do nočnega spanja.
Zelenjava je s kalorijami manj bogata kot sadje, vsebuje pa veliko vitaminov, rudnin, predvsem pa balastnih snovi in vode. Tudi zelenjavo lahko uvajate po dopolnjenem šestem mesecu dojenčkove starosti. Dojenčka začnete navajati nanjo v dopoldanskem času, ko pa ste prepričani, da jo dobro prenaša, naj zelenjavni obrok zamenja opoldanski mlečni obrok. Za začetek je najbolj primerna zelenjava korenje, brokoli, bučke in krompir.
Žita so pomemben vir ogljikovih hidratov, rastlinskih beljakovin in vitaminov B-kompleksa. Tudi te začnete uvajati po dopolnjenem šestem mesecu. A bodite previdni, žita, ki vsebujejo gluten, uvajate nekoliko kasneje. Ponekod so mnenja, da naj bi te otrok dobil šele po prvem letu starosti. Začnete lahko s koruzo in rižem.
Po dopolnjenem sedmem mesecu lahko začnete uvajati meso. Najbolj zdravo je meso mladih živali, perutnina. Rib se do prvega leta dojenčkove starosti raje izogibajte.
K zelenjavnim jedem lahko po sedmem mesecu dodajate tudi rumenjak. Začnite z majhno količino, po mesecu dni uvajanja pa lahko otrok že dobi en cel rumenjak na teden. Zaradi nevarnosti alergij pa beljak ponudite šele po letu dni starosti.
Za žejo dojenčku ponudite prekuhano vodo, nesladkan čaj ali sadni sok brez dodanega sladkorja.
Do prvega leta starosti naj otrokov jedilnik ne vsebuje hrane, ki napenja, to je suh fižol, grah, ješprenj. Živila uvajamo počasi, da se dojenček na nov okus privadi. Morda mu bo kak okus ljubši. Če katerega zavrača, prenehajte z uvajanjem tega in ga spet ponudite čez nekaj dni. Vzemite si dovolj časa in ne pozabite, da je za otroka uvajanje nekaj novega, zato bodite potrpežljivi.