Varna smuka je užitek
Varnost na smučiščih je enako pomembna kot varnost na cesti, opozarja notranja ministrica Katarina Kresal.
Kranjska Gora - V petek je v Kranjski Gori potekala preventivna akcija Le varna smuka je užitek, ki sta jo v sodelovanju s Smučarsko zvezo Slovenije pripravili ministrstvi za pravosodje in notranje zadeve. Njen namen je bil pokazati, da se varnost začne pri nas samih, tj. pri varni vožnji, ki upošteva vsa mednarodna smučarska pravila, je poudarila notranja ministrica Katarina Kresal.
»V prejšnji smučarski sezoni je bilo na slovenskih smučiščih več kot devetsto nesreč, od tega se jih je 240 končalo s hudimi telesnimi poškodbami, dva smučarja pa sta umrla. Varnost na smučiščih je zato enako pomembna kot varnost na cesti in v vseh drugih vidikih,« je povedala ministrica in napovedala, da bosta njihov inšpektorat in policija v tej sezoni poostreno izvajala nadzor na smučiščih. Dodala je še, da bodo preventivno akcijo nadaljevali tudi v prihodnjih letih, le da jo bodo organizirali na začetku smučarskih sezon. Tedaj bodo pregledali, kje so se v zadnji sezoni pokazale napake, in jih skušali odpraviti.
Tudi pravosodni minister Aleš Zalar je opozoril, da je treba tudi na smučiščih upoštevati pravila. »Mnoge nesreče se kasneje rešujejo na smučiščih, zato mislim, da bi ta akcija lahko prispevala k večji odgovornosti vseh,« je dejal minister.
Po podatkih Policijske uprave Kranj so gorenjski policisti v zadnjih treh zimah obravnavali 86 nesreč na smučiščih. V njih se je 57 smučarjev hudo poškodovalo, 32 pa lažje. V zadnji zimi so zabeležili tudi smrtno žrtev (Stari vrh). Po zakonu o varnosti na smučiščih so policisti ukrepali v dveh primerih, v štirinajstih pa so podali kazensko ovadbo. V omenjeno statistiko so zajete samo smučarske nezgode, ki so jih v okviru svojih pristojnosti obravnavali policisti, ne pa tudi tiste, ki so jih obravnavali nadzorniki na smučiščih.