Študentke se odpravljajo v Kenijo
Absolventke medicine in višja medicinska sestra se bodo od avgusta do oktobra letos udeležile medicinsko-humanitarne odprave v Kenijo.
Kenija sicer ni najrevnejša država v Afriki, je pa nerazvita, z neurejenimi vodovodi in onesnaženimi vodnjaki, električna napeljava je redkost, šolanje plačljivo, prav tako zdravstvena oskrba, ki le redko zadostuje minimalnim standardom.
»Na prvi pogled je slika zelo žalostna in brezizhodna, vendar pa se izkaže, da je kaplja v morje včasih več kot le to. Dobrota lahko pomaga samo enemu človeku, lahko pa dobro dejanje, ideja, novo znanje sproži plaz, ki spreminja usode mnogih ljudi in na koncu spremeni gladino morja. To je prepričanje članic ekipe, katere del sem tudi jaz,« meni absolventka medicine Mihaela Gartnar iz Potoč pri Preddvoru, ki s kolegicama Saro Onuk in Mojco Stres ter višjo medicinsko sestro Vesno Lesjak tvori ekipo medicinsko-humanitarne odprave Kenija avgust-oktober 2010.
»Načrtujemo trimesečno izvajanje zdravstvene oskrbe v improvizirani ambulanti v vasi Majiwa, ki leži na jugozahodu Kenije v bližini Viktorijinega jezera na višini 1800 metrov. V vasi ni tekoče vode in elektrike, večina prebivalcev pa živi pod ali tik nad pragom revščine. Nimajo dostopa do zdravstvene oskrbe, razen če še zmorejo in si seveda lahko privoščijo pot v sto kilometrov oddaljeno mesto Kisumu. Naš namen je brezplačno zdravljenje vseh, ki bodo pri nas iskali pomoč. Pogoste bolezni so malarija, zapleti pri AIDS-u, podhranjenost, dehidracija, pljučnice, črevesna vnetja in razne okužbe s paraziti. Nekatere izmed njih lahko pozdravimo ali izboljšamo s preprostimi ukrepi ter kratkim in učinkovitim zdravljenjem. Kadar zdravljenje ne bo v naših močeh, bomo uredile prevoz do bolnišnice. Delo bo potekalo v prostoru, ki nam ga bo za čas obratovanja ambulante posodila ena izmed družin v vasi, s katero so sodelovale že prejšne odprave. Dolgoročni plan je postavitev nove stavbe, ki bo služila kot zdravstveni center. Za delo v njej se bo izobrazilo nekaj domačinov, na pomoč pa jim bomo prihajali slovenski študenti, zdravniki specializanti in specialisti,« pojasnjuje Mihaela. Pri organizaciji jih podpira Sekcija za tropsko medicino na Medicinski fakulteti. Pri načrtovanju odprave so dekleta izračunala, koliko bodo potrebovala za nabavo zdravil, sanitetnega materiala, transport, bivanje, plačilo prevajalcev, prevoz pacientov, skratka vse potrebno za izpeljavo odprave. Končni znesek je 17.200 evrov, kar je seveda prevelik zalogaj za tri študentke. Zato se za pomoč obračajo na posameznike in podjetja, ki jim denar za odpravo lahko nakažejo na tekoči račun Medicinske fakultete: 01100-6030708380, sklic 250-501-09, ID SI44752385, namen: Kenija avgust-oktober 2010. Potek priprav in odprave pa si lahko vsakdo ogleda na spletnem blogu kenija2010avgust.wordpress.com.