Spremembe pri vračilu trošarine
Lani se je nekoliko spremenila zakonodaja o vračilu trošarine za pogonsko gorivo v kmetijstvu in gozdarstvu.
Kranj – Poglejmo najpomembnejše novosti oz. spremembe. Kmetje bodo za gorivo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije, ki so ga kupili od lanskega 15. junija dalje, dobili povrnjenih sedemdeset odstotkov trošarine, za gorivo, kupljeno do tega dne, pa jim bo država enako kot v preteklih letih povrnila le polovico trošarine. Po novem tudi kmetje, ki letno porabijo več kot pet tisoč litrov goriva, lahko mesečno vlagajo zahtevke za vračilo trošarine, normativna poraba dvesto litrov goriva na hektar pa ne velja le za njivo, travnik, barjanski travnik in ekstenzivni sadovnjak, ampak tudi za vrt, trajne rastline na njivskih površinah, rastlinjak, matičnjak in trajni travnik. Zaradi vseh teh sprememb je nov tudi obrazec za uveljavljanje vračila trošarine. Od prejšnjega se razlikuje po tem, da je vanj treba vpisati leto (2009) in mesec (običajno 1 – 12), za katerega se zahteva vračilo trošarine. V skupini za normativno porabo 200 litrov goriva na hektar so dodane nove kulture. Na obrazcu ne piše več, da podatke o površinah pridobi carinski organ po uradni dolžnosti, a ker to piše v pravilniku, jih vlagatelju kljub temu ni treba priložiti.
Vračilo trošarine je možno uveljavljati na podlagi računov za dejansko porabljeno gorivo v letu 2009, vendar največ do normativne porabe. Kmetje, ki ne dosegajo normativne porabe vsaj 540 litrov, niso upravičeni do vračila, razen tisti, ki nimajo kmetijskih zemljišč, a imajo najmanj deset hektarjev gozda. Normativna poraba se ni spremenila, za njive in travnike je dvesto litrov goriva na hektar, za gozd 15 litrov, za intenzivni sadovnjak 420 litrov …
In kolikšno naj bi bilo vračilo trošarine? »Povprečen znesek trošarine za leto 2009 še ni objavljen, zato še ni možno natančno izračunati višine vračila,« pravi mag. Olga Oblak s Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj in za orientacijo navaja: »Za leto 2008 je znašal povprečni znesek trošarine 0,3045 evra za liter, kar je pri 50-odstotnem vračilu pomenilo 0,1523 evra za liter, pri 70-odstotnem vračilu pa bi 0,2132 evra. Če vzamemo za osnovo zadnjo znano višino trošarine za lani, to je 0,432 evra za liter, kar ni povprečna trošarina, bi 50-odstotno vračilo pomenilo 0,216 evra in 70-odstotno 0,3024 evra za liter.«