Cesta Žiri-Idrija je zaprta za ves promet, koliko časa bo ostala zaprta, pa danes še ni znano. (Foto: Polona Mlakar Baldasin)

Kdaj bo sanacija, še ni znano

Številni Žirovci, ki se na delo ali v šolo vozijo v sosednjo Idrijo, bodo imeli več mesecev težave zaradi zaprte ceste.

Žiri – Na odseku regionalne ceste Marof–Žiri se je 26. decembra sprožil velik zemeljski plaz, zato cesta do nadaljnjega ostaja zaprta za ves promet. To pa bolj kot občanom Idrije (plaz se je sprožil v tej občini) povzroča težave z dostopom žirovskim šolarjem in delavcem, ki se vsakodnevno podajajo po znanje in kruh v sosednji kraj.

»Nimamo nobenih podatkov o nujni sanaciji odseka, vemo pa, da je bila cesta na naši strani pred leti temeljito obnovljena, na drugi strani hriba pa je v zelo slabem stanju,« nam je povedal Franci Kranjc, direktor žirovske občinske uprave. Po ocenah geologov je na cesto zdrsnilo približno štiri tisoč kubičnih metrov preperelega hribinskega materiala, ki predstavlja le manjši del nestabilne hribine. Zaradi nevarnosti nenadnega zdrsa materiala ostaja cesta do nadaljnjega zaprta.

Z Direkcije RS za ceste, ki skrbi za vzdrževanje regionalnih cest (to cesto so sicer zgradili Italijani, ko so z rapalsko mejo prišli do Žirov), so nam sporočili, da obstaja resna nevarnost za zdrs dodatnih deset do 15 tisoč kubičnih metrov materiala. »Meritve pomika plazu so pokazale, da se ta premika do nekaj centimetrov dnevno,« je pojasnila Nina Rangus iz DRSC. Zapore ceste mnogi vozniki v preteklih desetih dnevih niso upoštevali, vendar jih je nekaj naletelo tudi na policiste in so morali plačati visoko globo.

Kdaj se bo začela sanacija, koliko bo stala in koliko časa trajala, nam v DRSC niso znali povedati. Trenutno potekajo geološke raziskave, prvi rezultati pa naj bi bili znani do konca tega tedna. Neuradno smo izvedeli, da bi se sanacija lahko zavlekla pozno v letošnjo jesen, kar pomeni, da se bodo morali vozniki (in šolarji) navaditi na precej daljši obvoz, ki je urejen na relaciji Žiri–Logatec–Idrija ali Žiri–Sovodenj–Cerkno–Idrija. Na obstoječi poti so vozniki za 13-kilometrsko pot porabili 18 minut, za obvoz čez Logatec (49 kilometrov) bodo porabili skoraj uro, čez Sovodenj pa 50 minut na 43 kilometrov dolgi poti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / petek, 3. julij 2015 / 13:12

Viharnik, št. 2

Viharnik, 3. julij 2015, št. 2

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

S ceste v jarek

Tenetiše - V četrtek popoldne se je na regionalni cesti Golnik–Tenetiše zgodila prometna nesreča, v kateri se je hudo ranil 25-letni voznik. Med vožnjo proti Tenetišam je nenadom...

Tržič / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Želi več posluha za glasbo

Začetek leta je postal novi ravnatelj Glasbene šole Tržič Franci Podlipnik. Iskal bo možnosti za dodatne prostore in razširil ponudbo pri poučevanju instrumentov.

Šenčur / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Prodali delnice cestnega podjetja

Šenčur - Občina Šenčur je prodala 1059 delnic Cestnega podjetja Kranj. Njihova nominalna vrednost je 4,17 evra za delnico, cestno podjetje pa jih odkupilo po ceni 41,71 evrov, ta...

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Marjan Hafner je po rodu Škofjeločan, ki od nekdaj rad zahaja v hribe.

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Kranjska Gora potrebuje parkirišče

Z vodo so nekoliko bolj zadovoljni kot prej, skoraj vsi vprašani nasprotujejo gradnji in prodaji apartmajev v Jasni, želijo si boljšo trgovsko ponudbo.