Dijakom odpirajo še nova vrata
Na kranjski gimnaziji so v sredo predstavili novo pridobitev, to je program mednarodne mature.
Kranj – »Za mednarodno maturo sem se odločil, ker pouk poteka v manjših skupinah in tako lahko bolj izraziš svojo kreativnost. Menim, da predstavlja dobro odskočno desko za naprej, tudi za študij v tujini,« je svojo odločitev za program mednarodne mature pojasnil dijak Ajdin Huzejrovič. Z njim se je strinjala tudi dijakinja Neža Rozman, ki jo je prav tako prepričalo delo v manjših skupinah, v katerih lahko pokažeš vse svoje sposobnosti.
Ajdin in Neža bosta verjetno dva od 22 dijakov, ki bodo v prihodnjem šolskem letu obiskovali program mednarodne mature na kranjski gimnaziji. Po besedah ravnatelja Franca Rozmana so si za ta program prizadevali že dlje časa, saj so tudi starši izrazili željo po tem. Tako so že pred dvema letoma zaprosili ministrstvo za soglasje, lani septembra pa so začeli pripravljati učne načrte. »Komisija za mednarodno maturo je šolo obiskala v novembru, 17. decembra pa smo že dobili obvestilo, da smo pridobili program. Lahko rečem, da se je vse odvilo v rekordnem času,« je razložil Franci Rozman. Letošnji drugošolci se bodo tako prihodnje šolsko leto lahko odločili, v katerem oddelku bodo nadaljevali šolanje, saj se bodo imeli možnost vključiti tudi v program mednarodne mature, ki se izvaja v 3. in 4. letniku. »S tem našim dijakom odpiramo kar nekaj vrat,« je poudaril Rozman. V program mednarodne mature se bodo lahko vpisali tudi dijaki drugih gimnazij, če bo potrebna omejitev vpisa, pa bodo to poskušali opraviti na podlagi individualnih razgovorov z dijaki.
Po koncu šolanja dijake čaka eksterno ocenjevanje. »Ocene mednarodne mature se potem pretvorijo tudi v točke pri naši maturi, tako da dijak prejme obe spričevali,« je razložil Franci Rozman. Dodal je še, da so kot tretja šola v Sloveniji, ki je pridobila ta program, najbrž tudi zadnja. »Tako dolgo smo na soglasje ministrstva čakali tudi zato, ker je te program kar trikrat dražji od programa splošne gimnazije, predvsem zaradi drugačnega načina dela in manjših oddelkov, plačuje pa se tudi licenca.« Tako kot pri nekaterih drugih projektih so tako tudi pri tem našli dva mecena. Cestno podjetje Kranj jim je pomagalo pri opremi prenovljene knjižnice, za kar je namenilo 25 tisoč evrov, podjetje Iskratel pa je za opremo laboratorijev zagotovilo deset tisoč evrov, poleg tega pa jim bodo pomagali še z računalniško opremo.