Spet bo volilno leto
Potem ko so bile minulo leto volitve poslancev v evropski parlament, bo leto 2010 spet volilno, na lokalnih volitvah bomo namreč znova izbirali župane in člane občinskih svetov. Bodo hkrati z njimi že tudi pokrajinske volitve?
Kranj - Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš je pred časom dejal, da sočasna izvedba prvih volitev v novoustanovljene pokrajine ni nerealna, vendar bo treba najti rešitev, ki bo imela tudi podporo opozicije. Ključni pokrajinski zakon namreč terja dvotretjinsko večino. Lani decembra je opozicija prehitela koalicijo in v parlamentarni postopek vložila paket pokrajinske zakonodaje. Že v času mandata Janeza Janše je bil namreč pripravljen predlog zakonov, ki so predvidevali 13 pokrajin, glavno mesto pa bi imelo poseben status. Kot vemo, je bil o tem v prejšnjem mandatu izveden tudi referendum, pokrajinska zakonodaja pa v prejšnjem mandatu kljub vsemu ni bila izglasovana. Koalicija je decembra začela posvetovanja o osnutku pokrajinske zakonodaje. Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš je koaliciji predstavil modele za tri, šest ali osem pokrajin. V tem mandatu je bil ustanovljen strateški svet za regionalizacijo in decentralizacijo, gre pa za posvetovalno telo predsednika vlade. Ta zagovarja velike in močne pokrajine, v koaliciji pa ima od treh modelov največjo podporo predlog, ki predvideva šest pokrajin. Minister že v začetku leta načrtuje pogovore tudi v opozicijskih poslanskih skupinah. Ko pa bo paket pokrajinske zakonodaje, ki vključuje pet zakonov, politično usklajen, ga bodo dali v javno razpravo in se o njem posvetovali z občinami, napovedujejo v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalni razvoj. Minister Gjerkeš sicer ni izključil možnosti o hkratnih volitvah za lokalne in pokrajinske oblasti v letu 2010, toda ker predlagani koncept pokrajin in njihov pomen za državo terja usklajevanje in politični konsenz, pravi, da »časovna dinamika v tem smislu ni najpomembnejši vidik«.
Pač pa bodo jeseni potekale redne lokalne volitve. Zadnje so bile 22. oktobra 2006, po zakonu pa morajo biti naslednje najprej dva meseca in najpozneje zadnjo nedeljo ali drug dela prost dan pred potekom štirih let od prejšnjih rednih lokalnih volitev. Datum določi predsednik državnega zbora z razpisom. Volili bomo župane in člane občinskih svetov v (za sedaj) 210 slovenskih občinah, lahko pa se jim pridruži še katera nova, saj so novembra potekali referendumi za nekatere nove občine v Sloveniji. Na Gorenjskem za zdaj ostajamo pri sedanjem številu občin: 27, zadnja je bila ustanovljena občina Gorje.