Andreja Kern Egart (Foto: Gorazd Kavčič)

Leto 2010 bo leto nakupov

Tako o nepremičninskem trgu v prihodnjem letu meni nepremičninska posrednica Andreja Kern Egart: "Iztekajoče se leto ni bilo najslabše. Pri posredovanju nam je šlo bolje kot leto prej."

Kranj – Nepremičninski trg že dobro leto doživlja viharne čase, od skoraj popolnega zatišja do postopnega oživljanja v zadnjih mesecih. V dobrem letu se je takšno stanje najbolj poznalo na cenah. Kako bi ocenila leto, smo vprašali Andrejo Kern Egart iz nepremičninske agencije K3 Kern: »Leto se je začelo zelo slabo, do sredine leta ni bilo ne transakcij ne povpraševanja, ponudba nepremičnin pa je naraščala. Poleti se je obrnilo, gospodarstvo se je stabiliziralo, povpraševanje se je okrepilo, kupci so se začeli resno pogovarjati o nakupih, jeseni pa so stekle tudi realizacije.«

Je bilo tako pri novogradnjah ali starejših nepremičninah?

»V obeh primerih, še največ prometa smo opravili pri stanovanjih in hišah. Presenečeni smo bili, ker je bilo veliko povpraševanja po starejših hišah, ki ne dosegajo visokih cen, vendar so primerne za preureditev v dvodružinsko hišo.«

Za koliko so se znižale cene?

»Večji padec so cene stanovanj doživele lani, od 10 do 15 odstotkov, letos pa so sledili le še malenkostni popravki. Govorim o trgu v Kranju, saj je težko posploševati na Gorenjsko, kaj šele za slovenski trg nepremičnin. Še največ cene so sicer izgubili apartmaji v Kranjski Gori, vendar so bile prej tam tudi nenormalno visoke cene. V Kranju pa se je končno vzpostavilo razmerje med ceno starejših in ceno novih stanovanj. Tega prej ponudba preprosto ni dopuščala, cene so bile zelo blizu, potem pa se je ponudba podvojila, kupci so postali izbirčni, cene so padle in prav je tako. Danes lahko kupcu ponudimo vsaj deset različnih nepremičnin, kar je dobro, saj nekaterim veliko pomeni, v katerem nadstropju je stanovanje, drugim dvigalo, tretjim so pomembni stroški, četrtim, da je nepremičnina v bližini staršev.«

Ali lahko napoveste nadaljnje korekcije cen?

»Menimo, da so se umirile, padcev ne pričakujemo več. Ker novih projektov v prihodnjih letih ne bo več veliko, saj so jih investitorji umaknili ali zamrznili, pa lahko cene znova začnejo rasti. Trga ne moremo primerjati s situacijo v letih 2006 in 2007 in deloma v letu 2008, ko je bilo skoraj vse prodano za vsako ceno. Vse bolj bodo pomembna energijsko varčna stanovanja, okolica in podobno, zato je možno, da starejša stanovanja v neurejenem okolju še lahko nekaj izgubijo, starejša stanovanja na dobrih lokacijah pa bodo ceno obdržala. Morda celo nekoliko pridobila.«

Pa vendar je v Kranju že sedaj veliko neprodanih novih stanovanj, če od večjih omenimo zgolj soseske Sotočje Stanovanjskega sklada RS in Planina jug investitorjev Lokainvest in Gradbinec GIP, čakajo še projekti Mlaka, Stara Sava, Mlekarna ...

»Pred približno tremi leti so napovedali gradnjo vseh naštetih novogradenj. Takrat smo ugotavljali, da bo taka količina stanovanj zrušila trg, z gospodarsko krizo pa so nekateri projekti zamrznjeni. Upam, da bodo le sčasoma prihajali na trg, po dvesto stanovanj na leto, in tako ohranjali cene. Pritok novogradenj mora biti konstanten, a ne previsok. Tako bodo tudi investitorji lahko ohranjali ceno.«

V zadnjih desetih letih so cene nepremičnin nenehno le rasle. Se to lahko ponovi?

»Ne. Še nekaj časa bomo potrebovali, da bodo cene obstale na sedanji ravni. Če ponudbe ne bo, povpraševanje pa vedno obstaja, bodo tudi cene rasle. Veliko je odvisno tudi od politike občine, če bo dopuščala nove gradnje.«

Se bo promet okrepil v prihodnjem letu?

»Približno tako bo kot letos, upam pa, da tako, kot v drugem delu leta. Povpraševanje je naraslo, opravljali smo transakcije. Še vedno pa veliko kupcev čaka na padec cen. Priporočam jim, da naj se hitro odločijo. Leto 2010 bo leto nakupov, kupci bodo imeli dobro izhodišče za pogajanja, prodajalci pa – nekateri bodo prodajali, drugi pa želeli prodati. Slednji za primerno ceno.«

Kako bi ocenili poslovanje nepremičninskih podjetij v letu, ki se izteka?

»Govorim lahko za naše podjetje. Prvo polovico leta 2008 smo še zelo dobro delali, na jesen se je začelo poslovanje ustavljati. Do maja, junija 2009 je vladalo mrtvilo. Mi smo letos pri posredovanju nepremičnin delali boljše kot lani, pri lastnih investicijah pa slabše. Gradnjo smo celo ustavili.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 3. julij 2020 / 14:54

Od polnoči nov režim na mejah

Minister za notranje zadev v odstopu Aleš Hojs poziva Slovence, naj čim manj potujejo na Hrvaško. Odločbe o karanteni bodo potnikom vročali že na meji, za nespoštovanje karantene je zagrožena tudi kaz...

Objavljeno na isti dan


Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nočni pohod na Grmado

Medvode - Kot vsako leto, je bil tudi letos ob prvi polni luni v januarju, 5. januarja, nočni pohod na Polhograjsko Grmado, ki ga organizira Planinsko društvo Blagajana iz Polhovega Gr...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Na Katarini si želijo še več gostov

Katarina je dobila novo turistično brošuro, v kateri je predstavljena predvsem tamkajšnja bogata gostinska ponudba.

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Cepili bodo v skladu s strokovnimi smernicami

V ZD Medvode proti humanemu papiloma virusu še ne cepijo, saj čakajo na uradne strokovne smernice.

Splošno / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Anketa: Država bi morala plačati cepljenje deklet

V tokratni anketi smo naše sogovornike povprašali, kdo bi moral kriti stroške cepljenja deklet z novim cepivom proti raku na materničnem vratu, ki je druga najpogostejša oblika raka med Slove...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nadaljevala se bo gradnja tekaškega centra

Za dokončanje izgradnje Športno rekreacijskega centra v Preski bodo potrebovali še okrog 250 tisoč evrov. Od države jih letos pričakujejo 108 tisoč, a svoj delež bo morala primakniti tudi Občina.