Tudi na Gorenjskem se razmere počasi normalizirajo
Na Gorenjskem, kjer so obilne padavine povzročile veliko nevšečnosti, se stanje postopoma stabilizira. Cesta Bled - Bohinj je tako ponovno odprta, dostopni pa so tudi nekateri zaselki na Bohinjskem, ki so bili odrezani od sveta. V Bohinju bodo z ocenjevanjem škode začeli v ponedeljek, po prvih ocenah pa bo precejšnja.
Bohinj - Kot je za STA povedal poveljnik bohinjske civilne zaščite Boris Rožič, se je večina vode, ki je v petek poplavila bohinjske ceste, umaknila. "Na nekaterih cestah so sicer še nanosi blata in kamenja, vendar jih postopoma odstranjujemo," je povedal.
Znova so dostopni tudi vas Brod in nekateri zaselki na Bohinjskem, ki so bili v petek popolnoma odrezani od sveta, na običajno raven pa se postopoma spušča tudi gladina Bohinjskega jezera, je povedal.
V Bohinju naj bi s postopki za oceno škode začeli v ponedeljek. Koliko bo znašala škoda, je po Rožičevih besedah težko napovedati. "Zagotovo pa bo precejšnja", je dejal.
Razmere se sicer postopoma normalizirajo tudi v drugih delih Gorenjske. Kot so za STA povedali na regijskem centru za obveščanje Kranj, vodotoki postopoma upadajo, ustavljenih pa je tudi večina plazov.
Kljub temu pa imajo pripadniki Uprave RS za zaščito in reševanje po vsej Gorenjski še vedno precej dela. Tako po podatkih omenjene uprave v Kranju gasilci zaradi narasle Save črpajo vodo na več lokacijah industrijske cone Planika, v Zvezdi, Mega centru, Savski loki, Iskri Emeco, Gorenjesavski in v Struževem.
Gasilci so med črpanjem vode v industrijski coni Planika sicer naleteli na približno 300 kubičnih metrov neznane snovi. Ker je snov ob mešanju z vodo oddajala močan jedek vonj, so na kraj poslali ekipo, usposobljeno za delo z nevarnimi snovmi. Na zahtevo gasilcev je bila na kraj napotena tudi enota Ekološkega laboratorija mobilne enote civilne zaščite, ki pa je ugotovila, da gre za inertne snovi, ki v stiku z vodo ne tvorijo nevarnih snovi.
V Bohinjski Beli črpajo vodo iz elektrarne Soteska. V občini Tržič so gasilci še zjutraj črpali vodo iz kleti objekta na Cankarjevi cesti v Tržiču in objekta v Ravnah.
V občini Bohinj so preko noči črpali vodo iz kleti stanovanjskih hiš v naselju Kamnje, iz Hotela Zlatorog in Hotela Jezero. Vodo pa so še zjutraj črpali tudi pred izlivom Savice v jezero, kjer voda ogroža počitniško hišico.