Pozdrav iz silvestrske kuhinje
Ker se moje kuharsko ustvarjanje začne in konča največkrat pri pečenem piščančjem fileju ter hrenovkah, sem se tokrat odpravila po silvestrski nasvet h kuharskemu mojstru, vodji gostinstva Hotela Triglav Bled Urošu Štefelinu.
Največkrat kuharski mojstri svojih receptov ne izdajajo, sploh pa je za ljubitelje in poznavalce kuhanje umetnost in pri umetnosti gre za kreativnost in ustvarjanje, zato sem se prepustila razlagam mojstra in tiho prisluhnila.
Uroš Štefelin je domačin, iz okolice Bleda, in živi v kuharskem svetu že več kot petnajst let. Delal je doma, izobraževal pa se je tudi v tujini. Rad kuha vse, med priljubljene pa šteje pripravo toplih jedi, ki se postrežejo hladne. Te mu predstavljajo pravi kuharski izziv. Podobno je zadnja leta tudi s sladicami.
Pozdrav iz kuhinje, potem jastogov creme brulee s kraljevim rakom, dimljeni losos v ovoju in Jakobova pokrovača na marinirani morski travi; pa curryjeva penasta juha z limonino travo in zelenjavnim zavitkom; gosja jetra na rezancih z mavrahi s karameliziranimi jabolki; limetin sorbet z rožmarinom; srnina zarebrnica z zeliščno skorjico v šalotkini omaki, ajdov krapec z zelišči, bela polenta in zelenjava; čokoladna tortica s kavo in malinovo omako, sladoled iz kisle smetane, pa še kava s tartufovim pralinejem. In za konec - na dnu jedilnika, najdemo še sarmice.
Precej obsežna silvestrska večerja. Toliko hrane … Pa vendar, gre za manjše število jedi, mi je smeje razložil Uroš.
»Trend novega leta je, da naj bi bila ob polnoči ali malo pred polnočjo sladica že na mizi, tako da ljudje novo leto pričakajo neobremenjeni. Potem pa se po eni uri zjutraj postrežejo še kakšne obare ali kaj podobnega. Mi smo se tu odločili za sarmice. Drugače pa smo jedilnik prilagodili gostom. Začeli bomo s Pozdravom iz kuhinje v obliki 'finger fooda' v baru, s koktajli, pozdravno pijačo in potem bomo goste počasi povabili v restavracijo. Prvi krožnik bo hladna predjed, sledila bo juha, pa topla predjed ali prva glavna jed, ki je tokrat zelo specifična in bomo okus nevtralizirali s sorbetom, ki bo sledil – pa še večerja se s tem lepo 'razbije'. Nato prideta na vrsto še glavna jed in sladica, po polnoči kava in v nadaljevanju sarmice.«
Sledilo je laično spoznanje. Ugotovila sem, da vsako jed s silvestrskega jedilnika lahko naredim tudi sama, se pa moram zavedati, da so ključnega pomena najprej sestavine, potem moj kuharski talent, pa prepoznavanje okusov, kombiniranje in glede na mojo kuharsko prakso verjetno milijonti poskus, ki bo dejansko ustvaril (morda) nekaj podobnega, kar Urošu danes uspe že s prve.