Bilo je leto na Žirovskem
Tudi letos sta to dve knjigi, poleg Žirovskega občasnika tudi pesniška zbirka Franca Kopača (1953-2008).
V decembrskem času že tradicionalno izide vsakoletni izvod Žirovskega občasnika, ki je tokrat obrodil kar v dveh zvezkih. Poleg 39. številke občasnika je tu še peta pesniška zbirka Nahodil sem se lani preminulega Franca Kopača, skoraj trideset let stalnega sodelavca občasnika.
Občuten uvodnik v letošnji Žirovski občasnik je zapisala rojakinja Spomenka Hribar, v prvem delu pa boste lahko najprej prebrali dva nepogrešljiva intervjuja. Tončka Stanonik v intervjuju predstavlja žirovskega rojaka Janeza Žaklja, ki živi v Ameriki, Miha Naglič pa se je ob 100-letnici rojstva slikarja Maksima Sedeja pogovarjal z dr. Lojzetom Gostišo, ki je letos prejel umetnostno zgodovinarsko nagrado Izidorja Cankarja. V rubriki podjetnih Žirovcev boste tokrat spoznali družino Mur in njihovo podjetje Ino, podjetje za inovativne rešitve. Dragocena sta znanstvena članka dr. Petre Leben Seljak o zgodovini hiš na Ledinici in o Stari šoli, danes Muzejski hiši. Milka Bokal pa se tokrat ukvarja s krajevnimi imeni hribovskih in manjših nižinskih naselij na Žirovskem. Zanimiv zna biti tudi seznam žirovskih posestnikov v okraju Idrija leta 1900. Povezava preteklosti s sedanjostjo je tudi pretresljiva pripoved Alfonza Zajca o tem, kako so mu med vojno ubili očeta.
V slikovnem delu občasnika so predstavljena likovna dela Urha Sobočana, ki je tokrat sodeloval s svojo babico Ivo Sobočan, ki je čipko povzdignila v umetniško delo. V zgodovino je šla akcija ob selitvi knjižnice v Žireh, svojevrsten dokument na to temo pa so seveda tudi reportažne fotografije s tega dogodka, ki jih je posnela Polona Mlakar Baldasin. Cena letošnjega kompleta obeh knjig v sklopu Žirovskega občasnika je 20 evrov, v Žireh ga je moč kupiti v istih prodajalnah kot ponavadi, v vse druge kraje pa vam ga pošljejo po povzetju ali skupaj z računom.