Kuža v učilnici
Še matematika gre lažje v glavo, če pri učenju pomaga prijazen in potrpežljiv kosmatinec.
»Kar dežurne učence vprašajte, kje je učiteljica s psom, pa bodo gotovo vedeli, kje me najdete,« je rekla Meta Štravs, defektologinja na Osnovni šoli F. S. Finžgarja, ko sva se dogovarjali za pogovor. In res se je že kmalu po hodniku pred mano podila cela gruča otrok, navdušenih, da bodo imeli priložnost vsaj za kratko srečanje s črno labradorko Tio.
Meta in Tia sta v leško osnovno šolo prišli v začetku letošnjega šolskega leta. »Skrbelo me je, kako bodo reagirali otroci, njihovi starši pa tudi učitelji. V Sloveniji sva namreč edini takšen terapevtski par, ki deluje v šoli, a so naju vsi zares toplo sprejeli,« je pojasnila Meta, ki na Pedagoški fakulteti v Ljubljani pravkar končuje diplomsko nalogo prav s tega področja. Dveletna psička in njena vodnica sta članici društva za terapijo s pomočjo psov Tačke pomagačke. To je skupina prostovoljk in prostovoljcev, ki s svojimi hišnimi ljubljenčki pomagajo predvsem ljudem z različnimi zdravstvenimi težavami pri zdravljenju in rehabilitaciji. »Tudi sama sem se za terapevtsko delo s psi začela zanimati, ko sem se kot srednješolka – bolnica – s tačkami srečala v bolnišnici. Kasneje sem na potovanjih videla, da imajo ponekod terapevtske kužke tudi v šoli. Na Irskem, na primer, je v bolj problematičnih razredih kuža že nekaj običajnega.«
Skupaj v službo
Meta in Tia začneta dan že okoli pol pete zjutraj, ker je psičko pred »službo« treba peljati na sprehod. Potem se odpravita v šolo, kjer se Meta individualno ukvarja z učenci z različnimi učnimi težavami. In prav njim Tia najbolj pomaga. »Način dela je odvisen od posameznega učenca – nekateri delajo bolj umirjeno in zbrano, če jim Tia le leži pod nogami, drugi se bolj potrudijo, če vedo, da jo bodo za nagrado lahko pobožali, nekateri otroci z bralnimi težavami pa na primer berejo tako, da imajo med branjem glavo na psičkinem trebuhu. Poslušanje njenega srčnega utripa jih tako pomiri, da so bistveno bolj sproščeni in se zato lažje zberejo. Kako tudi ne - psička je mirna in prijazna, ob napakah ne zavija z očmi, potrpežljivo počaka do konca in nikogar ne priganja ...« Ugotavljajo, da se rezultati določenih otrok na ta način izboljšajo tudi do petindvajset odstotkov.
Dobrodošli tudi med poukom
Včasih se Meta in Tia odpravita tudi v razred, k običajnemu pouku. »Na začetku leta sva se predstavili v vseh razredih na šoli. Tako so otroci počasi premagali strah pred sicer dokaj veliko psičko, ki so se je predvsem najmlajši učenci na začetku zagotovo bali. Ampak zdaj je strah premagan in ko pridemo v šolo, smo se vsi iskreno veseli.« Ko s Tio pomagata pri pouku, je zanimivo opazovati, kako se otrokom izboljša motivacija, pojasnjuje Meta. »Dogovorili smo se na primer, da pes lahko pride do učenca samo, ko je ta opravil določeno nalogo. Z učitelji smo včasih naravnost osupli, ko vidimo, kako se pogosto slabo motivirani in počasni otroci zberejo in učinkovito opravijo delo prav zato, ker se tako zelo veselijo Tiine bližine. Pri tem seveda pazim, da med otroki ni prevelike tekmovalnosti za Tiino pozornost. Zelo pomembno se mi zdi, da z izšolanim terapevtskim psom dela strokovnjak z določenega področja.«
Naporna služba
Vsakodnevne obveznosti v šoli so za dveletno psičko seveda zelo naporne. »Za sprostitev hodiva na agility, ki ga Tia ljubi, in kjer obenem lahko mimogrede trenirava poslušnost. V šoli pa jo zelo pozorno opazujem. Ko vidim, da je utrujena, jo pustim v njenem platnenem podestu in tudi učenci je takrat ne vznemirjajo.«
Kot vsakega terapevtskega psa so tudi Tio strokovnjaki natančno preizkusili, da so ugotovili, kako reagira na določene dražljaje in situacije. Kar dvakrat na leto gre na temeljit pregled k veterinarju, skupaj z vodnico pa se tudi redno izobražuje. »Rezultati kažejo, da terapevtski pes zelo dobro vpliva na otroke tudi v šolah. Zato si želim, da bi bilo takšnih parov, kot sva s Tio, tudi pri nas čim več.«