Brez usmiljenja do vinjenih
Gorenjski policisti bodo ves december vsakodnevno preverjali psihofizično stanje voznikov. V prvih desetih mesecih je "pihalo" že več kot 27 tisoč voznikov.
Kranj - Vse do konca leta bo potekala zadnja faza akcije Alkohol ubija – največkrat nedolžne, ki je usklajena po vsej Evropski uniji. Tudi na Gorenjskem bodo policisti vsakodnevno preverjali psihofizično stanje voznikov, izvedli bodo kar nekaj poostrenih nadzorov, med njimi tudi po metodologiji Promil. »Res je veseli december, vendar pa naj se vozniki veselijo brez alkohola, če pa mora biti poleg tudi alkohol, potem naj vožnjo prepustijo treznim. Glede na naše aktivnosti do konca leta, lahko vozniki pričakujejo, da bodo morali opraviti alkotest, zoper kršitelje pa bomo dosledno ukrepali,« ne pušča upanja za vinjene voznike Aljoša Jazbec, policijski inšpektor za varnost cestnega prometa na Policijski upravi Kranj. Vozniki in drugi udeleženci v prometu naj torej dosledno upoštevajo prometne predpise, ne samo v veselem decembru, temveč vse leto, saj s tem pripomorejo k večji varnosti na cestah.
Gorenjski policisti so samo do konca oktobra z alkotestom preizkusili več kot 27 tisoč voznikov, zaradi prevelike alkoholiziranosti pa pridržali več kot petsto voznikov, je pojasnil Jazbec. Poleg prevelike hitrosti je tako alkohol še vedno največji problem v cestnem prometu. »Ugotavljamo, da se vozniki po večini ne opijajo doma, ampak v gostinskih lokalih. Država bi morala na tem področju dati več poudarka inšpekcijskemu nadzoru v gostinskih lokalih, predvsem v času, ko je kršitev največ,« razmišlja.
Letošnja prometna statistika na Gorenjskem je zelo črna. Do četrtka je umrlo že 23 oseb, lani v enakem obdobju devet manj. Med smrtno ponesrečenimi je osem voznikov osebnih vozil, od katerih jih je bilo šest tudi povzročiteljev. V letošnjih nesrečah so umrli po štirje sopotniki v avtomobilih, kolesarji in pešci, dva motorista in en traktorist. Dva umrla sta bila še mladoletna, eden mlajši od dvajset let, pet je bilo starih od 21 do štirideset let, šest od 41 do 60 let, osem pa starejših od šestdeset let.