BDP in cene zopet navzgor
Čeprav je Slovenija po dveh zaporednih četrtletjih s pozitivno rastjo BDP tehnično izšla iz recesije, pa je rast minimalna. Spet se pojavlja inflacija.
Ljubljana – Minuli ponedeljek so na Statističnem uradu Republike Slovenije (SURS) objavili dva ključna gospodarska kazalnika: rast bruto domačega proizvoda (BDP) in indeks cen življenjskih potrebščin, ki je merilo za inflacijo. Pri tem ni bilo nobenih presenečenj: pri BDP je bila, glede na prejšnje četrtletje, ugotovljena zelo skromna rast v višini enega odstotka, pri cenah pa se je po večmesečni deflaciji oziroma stagnaciji cen spet pojavila inflacija, in sicer v višini 0,8 odstotka, kar je na mesečni ravni visok skok cen.
Rast BDP letno globoko negativna
Pravo sliko o gospodarskem nazadovanju namreč pokaže primerjava BDP z istim obdobjem lani, pri čemer na SURS-u ugotavljajo, da je bil padec, glede na tretje četrtletje lani (potem ko so z izračuni očistili vpliv sezone in števila delovnih dni), kar 8,3-odstoten, pri primerjavah za obdobja januar – september pa 8,6-odstoten. Pri tem ugotavljajo, da so se zmanjšale vse kategorije BDP, najbolj bruto investicije (najbolj, za polovico, investicije v transportno opremo, v stroje in drugo opremo za četrtino, v zgradbe in objekte za petino). Občutno sta se zmanjšala tudi izvoz (za 16,3 odstotka) in uvoz (za 19,6 odstotka), zmanjšala se je potrošnja gospodinjstev (za 2,1 odstotka) le poraba države, ki je za 4,3 odstotke višja, ohranja rast. V vseh gospodarskih panogah se je občutno zmanjšala dodana vrednost, ki je v povprečju nižja za 8,4 odstotka, največ v gradbeništvu, kar za 19,2 odstotka. Takšna gibanja seveda vplivajo na zaposlenost, ki se že drugo četrtletje občutno zmanjšuje. Tako se je v primerjavi z drugim četrtletjem število zaposlenih v tretjem četrtletju zmanjšalo za 3,4 odstotka, kar pomeni 33.600 manj zaposlenih. Najbolj se je zaposlenost zmanjšala v predelovalnih dejavnostih (za 11,3 odstotka), v upravi, izobraževanju in zdravstvu pa zaposlenost še naprej narašča. Država je imela po oceni v tretjem četrtletju za 338 milijonov evrov (ali za 3,8 odstotka BDP) primanjkljaja, v menjavi s tujino pa za 84 milijonov evrov (0,9 odstotka BDP) presežka. Dodajmo še podatek, da je bila rast BDP v EU v tretjem četrtletju 0,6-odstotna.
Cene zopet rastejo
Po treh mesecih padca ali stagnacije cen in po minimalni rasti v oktobru je SURS za november izračunal občutno 0,9-odstotno rast cen. Pri tem ugotavljajo veliko rast cen komunalnih storitev, ki zvišujejo stanovanjske stroške (za 11,9 odstotka) in rast cen goriv in energije (za 2,4 odstotka), ki prav tako vplivajo na stroške bivanja in cene transporta. Ker so v trgovinah zamenjali kolekcije, so se podražila tudi oblačila (za 1,6 odstotka) in obutev (za 0,2 odstotka). Višje so tudi cene zdravil (za 1,6 odstotka) ter hrane in brezalkoholnih pijač (za 0,8 odstotka). Razmeroma močna novembrska inflacija je precej vplivala na letno rast cen, saj se je ta zvišala na raven z začetka leta, torej na 1,6 odstotka (še oktobra je bila ničelna rast). Rast cen v Sloveniji je bila, glede na ocene evropskega statističnega urada Eurostat, trikrat višja od rasti cen v evrskem območju.