Color dobil okoljevarstveno dovoljenje
Kar 23 kilogramov dokumentacije in štiriletno delo ekipe je bilo potrebno, da so dokazali, da je Color okolju prijazen.
Preska pri Medvodah – Pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja za kemično industrijo, kamor spada tudi Tovarna sintetičnih smol, barv in lakov Color Medvode, je izredno zahteven projekt, saj je prav ta panoga ena tistih, ki lahko naše okolje (izredno nevarno) ogroža. Kot nam je povedal tehnični direktor Colorja Franc Petrač, so se tega lotili pred štirimi leti, ko so imenovali kar celo ekipo strokovnjakov in vodilnih. Znano je, da se pri izdaji okoljevarstvenega dovoljenja, ki ga izdaja Ministrstvo za okolje in prostor, zahteva izpolnjevanje izredno številnih zahtev, ki jih podrobno opredeljujejo standardi Evropske unije, znani pod kratico IPPC, pridobljeno dovoljenje pa je dokaz, da gre za tovarno, ki je okolju prijazna.
Okoljevarstveno dovoljenje so v Colorju dobili 25. novembra za lokacijo Preska pri Medvodah, kjer, kot smo že poročali, poteka celotna proizvodnja te tovarne. V starih prostorih v Medvodah je le še del upravnih služb in razvoj, ki se bo v Presko preselil, ko bo poleti zgrajen nov upravni objekt. Okoljevarstveno dovoljenje, ki obsega kar 57 strani in velja deset let, se nanaša na vse tri proizvodne programe: na naprave za proizvodnjo premaznih sredstev, na naprave za proizvodnjo praškastih premazov in na naprave za proizvodnjo umetnih smol. Natančno so morali popisati vse izpuste v okolje, tako v zrak kot tudi v vodo in tla, ter dokazati, kako te izpuste obvladujejo v dopustnih mejah. Kako zahtevno je to dokazovanje, zelo zgovorno pove podatek, da je oktobra 2006, ko so oddali dokumentacijo, ta tehtala 23 kilogramov. Agencija za okolje in prostor je nato večkrat pregledala izpolnjevanje pogojev, zahtevala dopolnitve in po generalnem pregledu celotne lokacije podjetja izdala dovoljenje.
In katere preureditve in vlaganja so bila potrebna, da so zadostili zahtevanim pogojem? Predvsem so morali na novo urediti sistem prezračevanja in čiščenja odpadnega zraka, za kar so morali vložiti kar 1,5 milijona evrov. Meteorna voda s streh gre v meteorno kanalizacijo, dvoriščna voda pa najprej v čistilno napravo, sanitarna voda se odvaja ločeno na čistilno napravo v Zalogu. Za hladilno vodo imajo zaprte sisteme s hladilnimi stolpi. Prečrpališče kemikalij sicer ustreza predpisom, vendar ga nameravajo v prihodnjih dveh letih posodobiti.