Zaokrožili meroslovno ponudbo
Ob štirih že urejenih specializiranih meroslovnih laboratorijih so v Laboratoriju Lotrič dodatno uredili še nov laboratorij za merjenje dolžine in kota.
Selca – V petek so v akreditiranem Laboratoriju za meroslovje Lotrič v Selcih zaključili dobro leto in pol trajajoč projekt gradnje in slovesno odprli nov laboratorij dolžine in kota, ki se pridružuje drugim štirim glavnim laboratorijem v podjetju: laboratoriju za maso in volumen, laboratoriju za temperaturo in vlago, laboratoriju za tlak ter dislocirani enoti laboratorija za zvočni tlak. Področje kalibracije dolžine so v podjetju uvedli v letu 2008, v preurejenih prostorih in z najsodobnejšo opremo pa želijo dodati nove procese in skrajšati ter modernizirati obstoječe.
Ob slovesnem odprtju novega laboratorija je spregovoril dr. Aleš Mihelič, generalni direktor Direktorata za tehnologijo na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, ki je pozdravil napredek, ki ga predstavlja ta laboratorij. Posebej je po njegovih besedah pomembno, da se v časih krize, ko so v ospredju socialna vprašanja, dogajajo tudi tehnološki premiki in širitve poslovanja. Zaupanje v mere pomeni razcvet civilizacije, je še dodal dr. Mihelič, je osnova za menjavo, za trgovino.
Direktor podjetja Marko Lotrič je na odprtju razložil, da so s preureditvijo prostorov v sicer vzorno urejenem namenskem objektu Laboratorija Lotrič uredili nov laboratorij s površino 52 kvadratnih metrov, v katerem so zaradi natančnosti meritev potrebne izredno točne klimatske razmere, saj temperatura od predpisanih 20 stopinj Celzija lahko odstopa le za pol stopinje. Laboratorij za dolžino in kot so opremili tudi s sodobnimi tehnološko dovršenimi napravami. Tehnologija optičnih meritev je vse bolj v veljavi, zato so se tudi v Laboratoriju Lotrič odločili za VISIO oziroma optični merilni stroj, ki s pomočjo digitalne tehnologije odmerja razdalje med točkami brez dotikanja predmeta. Skupna vrednost investicije znaša 610 tisoč evrov. Na razpisu za tehnološko opremo pri Podjetniškem skladu, ki deluje v okviru Ministrstva za gospodarstvo RS, jim je uspelo pridobiti 116 tisoč evrov iz evropskega sklada za regionalni razvoj.
Sicer pa Laboratorij Lotrič izvira iz servisne delavnice za tehtnice, v kateri je Marko Lotrič začel delati leta 1991, leto pozneje začel snovati laboratorij in se postopoma izpopolnjeval v meroslovju. Namenski objekt so zgradili konec leta 2003 in z razvojem dejavnosti tudi zaposlovali. Samo letos so povečali število zaposlenih z 22 na 31, pri čemer imajo zaposlena tudi dva mlada raziskovalca s Kosova ter tri zaposlene v okviru projekta e-vsebine. Kljub krizi se je letos obseg storitev povečal za četrtino, so pa v teh časih morali nekoliko popustiti pri cenah.