Skozi objektiv Petra Nagliča
V Medobčinskem muzeju Kamnik je na ogled razstava del amaterskega fotografa iz Šmarce, ki je s svojim objektivom beležil čas v začetku prejšnjega stoletja.
Bogato zapuščino amaterskega fotografa Petra Nagliča je njegov vnuk Matjaž Šporar na domačem podstrešju odkril praktično po naključju, izmed več kot 8000 posnetkov na steklenih ploščah, ki so še ohranjeni v originalu, pa so del njegovih fotografij tokrat prvič razstavili tudi v domačem muzeju v Kamniku.
»Peter Naglič je bil vsestranska in zanimiva osebnost, vendar bolj vase zaprt in skromen. S fotografijo se je ukvarjal ljubiteljsko, saj mu je zaslužek prinašalo ščetkarstvo in prav zato, ker ni bil vezan na zahteve naročnikov, so bile njegove fotografije še bolj pristne. Pravzaprav je presegal meje ljubiteljskega fotografa, saj je imel doma urejen atelje in temnico, razvijal je fotografije, jih lepil na karton in tudi prodajal, čeprav je bilo to postranskega pomena. Predvsem je bil vse življenje navdušen fotograf, od zgodnje mladosti, ko je snemal še na steklene plošče, pa do smrti. S svojim delom je ustvaril neprecenljiv zaklad dokumentov svojega časa,« je povedala direktorica kamniškega muzeja Zora Torkar.
Med motivi Nagličevih fotografij najdemo tako velike dogodke kot povsem vsakdanja opravila kmečkih ljudi, zaradi česar so njegove fotografije pomemben etnološki vir za proučevanje načina življenja prve polovice 20. stoletja. Fotografiral je Ljubljano, Kamnik, podeželje, domačo Šmarco in dogodke okoliških krajev. V muzeju je razstavljenih 25 njegovih fotografij in nekaj osebne fotografske opreme, razstava pa bo na ogled do maja prihodnjega leta.