Okus po slovenski pokrajini
Včeraj zvečer so v osrednjih galerijah Gorenjskega muzeja v Kranju odprli 18. bienalno razstavo fotografij Pokrajina 2009. Puharjeva nagrada Fotografske zveze Slovenije za leto 2009 dr. Cenetu Avguštinu.
Galerija Prešernove hiše in Galerija Mestne hiše s stebriščno dvorano od včeraj pa do 22. novembra gostita skoraj 170 fotografij več kot 94 avtorjev iz vse Slovenije. Fotografi so na 18. bienalno razstavo fotografij Pokrajina 2009 skupaj poslali več kot šeststo črno-belih in barvnih fotografij, izmed katerih je žirija v sestavi dr. Damir Globočnik, Herman Čater in Franc Ferjan za razstavo odbrala 63 črno-belih in 104 barvne fotografije. Po odprtju razstav v galerijah se je slovesna podelitev medalj za najboljša dela po mnenju žirije nadaljevala v Prešernovem gledališču.
Nagrade za črno-bele fotografije so tako prejeli: zlato medaljo Janez Puhar Miran Orožim iz Celja, srebrno medaljo domačin Niko Sladič in bronasto Elica Tavčar z Jesenic. Podelili so tudi pet pohval in sicer so jih dobili Darko Brenko in Drago Metljak iz Ljubljane, Aleš Komovec iz Kranja, Janez Resman iz Radovljice in Silvo Slapar iz Ljubljane. Darko Brenko je s svojim delom tudi prvonagrajeni med barvnimi fotografijami. S srebrom sledi Jure Kravanja iz Celja, bron pa je prejel domačin Aleš Komovec. Pohvale je žirija namenila Alanu Bizjaku iz Ljubljane, Janezu Kramarju in Eli Tavčar z Jesenic, Urošu Prelovšku iz Kranja in Štefi Praprotnik iz Gornje Radgone. Posebno nagrado najboljša slovenska pokrajina 2009 je prejel Pavel Rakovec iz Kranja, prav tako domačin iz Kranja Marjan Jerele pa je prejel srebrno medaljo na temo Opozorilo generacijam, ki so jo letos predstavili prvič. »Letos smo s posebno medaljo nagradili fotografijo, ki nas opozarja na naš odnos do krajine in narave. Gre za motiviko, ki nas opozarja, kako grdo ravnamo z naravo,« je povedal predsednik organizatorja FD Janez Puhar Vasja Doberlet: »To je prvi korak, v prihodnje pa bi bilo vredno razmisliti o posebni temi v okviru razstave »Pokrajina«.«
Na včerajšnji prireditvi so podelili tudi najvišjo nagrado Fotografske zveze Slovenije, tako imenovano Puharjevo nagrado. Prejel jo je dr. Cene Avguštin. Kot je zapisano v obrazložitvi, je bila skrb za fotografsko dediščino posebno poglavje v strokovnem delovanju dr. Ceneta Avguština. Leta 1970 je prisluhnil želji slovenskih fotografov, ki so v Kranju ustanovili Kabinet slovenske fotografije. Delovanje Kabineta je smiselno povezal z delovanjem muzeja. Razstave in druge dejavnosti Kabineta so bile vključene v galerijsko in muzejsko dejavnost, fotografska zbirka je postala nepogrešljiv del umetnostnozgodovinskega oddelka. »Mislim, da bi prav Puharjevo mesto Kranj moralo biti vsakoletno prizorišče podelitve te najvišje nagrade FZS,« je mnenja Doberlet. Sicer ima fotografska razstava »Pokrajina« v Kranju že več kot 35-letno tradicijo. V zadnjih letih pa se bienalno izmenjuje z razstavo Miniature. Razstava je v obeh galerijah na ogled vsak dan razen ob ponedeljkih od 9. do 18. ure.