Bo Maribor spet Marburg?
Eden od vodilnih članov koroškega Heimatdiensta in evropski poslanec Andreas Moelzer je zahteval, da bi morali tudi za nekatere slovenske kraje uporabljati nemška imena.
Ljubljana – »Koroški Heimatdienst je s svojo dejavnostjo očitno prestopil slovenske meje. Njegov generalni sekretar in poslanec avstrijske svobodnjaške stranke v Evropskem parlamentu Andreas Moelzer je zahteval, naj se v Sloveniji začnejo za Ljubljano, Maribor, Celje in Ptuj znova uporabljati tudi nemška imena, saj naj bi imela ta mesta še pred sto leti večinsko nemško prebivalstvo. Prav ta Heimatdienst je skriti pobudnik za prireditev Srečanje kultur v nedeljo, 25. oktobra, v Pekrah pri Mariboru v počastitev 150-letnice Slomškovega prenosa sedeža lavantinske škofije v Maribor, ki so jo naivno podprli tudi nekateri civilni in cerkveni dejavniki v Sloveniji,« sta v četrtek na konferenci za novinarje povedala predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Karel Smolle in politična tajnica Angelika Mlinar. Za njuno organizacijo je nedopustno, da predsednika drugih dveh organizacij Slovencev na Koroškem, Zveza slovenskih organizacij in Skupnost koroških Slovencev Marjan Šturm in Bernard Sadovnik sodelujeta s predstavniki Heimatdiensta v tako imenovani »konsenzni skupini«, ki naj bi delovala za vzpostavljanje sožitja v deželi. Ta skupina po mnenju Smolleja in Mlinarjeve prejema razne nagrade, čeprav se zaradi njenega delovanja razmere za življenje Slovencev na Koroškem niso izboljšale. Sodelovanje predstavnikov Slovencev v tej skupini, ki je pripravno orodje oblasti za rahljanje enotnosti manjšine, je škodljivo za narodno skupnost. Za Narodni svet je nedopustno, da se je Šturm pojavil v časopisu Zur Zeit, ki je bil že večkrat kaznovan zaradi oživljanja nacističnih idej in v katerem je njegov izdajatelj Moelzer hvalil Hitlerja kot »socialnega revolucionarja«. Dokler bosta Šturm in Sadovnik sodelovala v tej skupini, Narodni svet z njima ne bo sodeloval. To ni napad na Zvezo slovenskih organizacij in na Skupnost koroških Slovencev, ampak nasprotovanje politiki njunih predsednikov, sta povedala Smolle in Mlinarjeva in predlagala, naj Slovenci na Koroškem na volitvah izvolijo svoje politično zastopstvo.
Predsednika Zveze slovenskih organizacij in Skupnosti koroških Slovencev Marjan Šturm in Bernard Sadovnik sta v Celovcu zavrnila obtožbe Narodnega sveta in dejala, da sodobna Evropa temelji na dialogu in da je stališče Narodnega sveta korak nazaj k starim okopom. Svoja pogosto napak razumljena in predstavljena stališča bosta v Ljubljani kmalu predstavila tudi slovenski javnosti.