Vroče zaradi mlečnih podpor
Člani Sveta kranjske območne enote kmetijsko gozdarske zbornice so razpravljali o Uredbi o finančni pomoči za prirejo mleka.
Kranj – Člani Sveta Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS), Območne enote Kranj, so na svoji redni seji med drugim obravnavali dve vladni uredbi, najdlje pa so se zadržali ob tisti, ki ureja finančno pomoč ob nepredvidljivih dogodkih v kmetijstvu iz naslova podpore kmetijskim gospodarstvom za blažitev poslabšanja ekonomskega položaja pri prireji mleka.
Kot je znano, je vlada za podporo kmetijskim gospodarstvom, ki se ukvarjajo s prirejo mleka, zaradi splošnega padca cen in s tem povezanega slabšega ekonomskega položaja namenila dva milijona evrov pomoči, kar po izračunih znese največ 42 evrov na kravo molznico, je pojasnil Franc Pavlin, specialist za živinorejo pri kranjskem kmetijsko gozdarskem zavodu.
Razburjenje med kmeti in člani sveta je povzročilo določilo, da so do pomoči upravičeni le tisti kmetje, ki so vključeni v sistem obveznega zavarovanja, medtem ko je bilo stališče KGZS, da naj bi sredstva dobili vsi kmetje, ki so obvezno ali prostovoljno vključeni v sistem zavarovanja iz naslova opravljanja kmetijske dejavnosti. V uredbi so določeni kriteriji za dodelitev pomoči, in sicer da je kmetija oddala zbirno vlogo v letu 2009 za uveljavljanje ukrepov kmetijske politike, v okviru katere morajo rejci izkazovati najmanj tri krave molznice, da morajo kmetijska gospodarstva oddajati mleko v mlekarne (3333 kilogramov prvih štirih mesecih kvotnega leta 2009/2010) in da je nosilec ali vsaj en član kmetijskega gospodarstva pokojninsko in invalidsko zavarovan iz naslova opravljanja kmetijske dejavnosti.
Zgodilo se je namreč, da tisti, ki so zavarovani prostovoljno, niso prejeli predtiskanih obrazcev za vlogo, zato so nekateri tudi zamudili rok za oddajo, ki je potekel v petek, 23. oktobra. Kot je pojasnil Pavlin, so s kranjske območne enote prostovoljnim zavarovancem pošiljali prazne obrazce, ki so jih lahko izpolnili in oddali. Po predvidevanjih kmetijskega ministrstva bo po sprejeti uredbi do pomoči upravičenih okoli 2400 rejcev z okoli 49 tisoč kravami molznicami, neuradno pa je bilo slišati, da se lahko na ministrstvu v primeru nejasnosti kriterijev lahko odločijo tudi za razveljavitev uredbe, kar bi pomenilo tudi zamik izplačil v prihodnje leto.