Meteorit z Mežakle je na ogled v Ljubljani
Kamnina iz vesolja, ki so jo našli na Mali Mežakli, je razstavljena v Prirodoslovnem muzeju Slovenije v Ljubljani. Na ogled sta dva kosa meteorita, ki so ju trije domačini iz Gorij našli ločeno maja in avgusta letos.
V sredo so v Prirodoslovnem muzeju Slovenije v Ljubljani javnosti prvič pokazali meteorit, ki je na Zemljo, na območje Mežakle, padel 9. aprila ponoči. O padcu so pričali domačini iz zgornjesavske doline in avstrijske Koroške, ki so videli svetlo sled in slišali bobnenje kot ob potresu. Redko kamnino iz vesolja sta 17. maja na območju Planskega vrha nad Jesenicami našla domačina iz Spodnjih Gorij Jožef Pretnar in Bojana Krajnc. Kot sta povedala, sta ga našla povsem naključno, nekoliko je bil zarit v zemljo, bil pa je zunaj črn in sivo-bel znotraj ter bistveno težji od običajnih kamnov. Jožef Pretnar, ki je takoj pomislil, da bi to lahko bil meteorit, je vzel trinajst največjih kosov in jih odnesel domov. Nato se je povezal z nemškim »lovcem na meteorite« Thomasom Grauom, ki je na osnovi pričanj domačinov ravno v tistem času na širšem območju Gorenjske iskal meteorit. Grau je potrdil, da je to res meteorit in da sta Pretnar ter Krajnčeva postala najditelja drugega meteorita, ki je padel na ozemlje Slovenije – prvega so našli pred sto enim letom v Avčah. Novico so posredovali Prirodoslovnemu muzeju Slovenije, kamnino pa poslali v analize.
Medtem je 27. avgusta na Planskem vrhu na Mežakli, a kakšen kilometer stran od mesta prve najdbe, še en kos (istega) meteorita, ki se je očitno raztreščil, našel Danijel Repe, prav tako domačin iz Gorij. Repe je prav tako stopil v stik s Prirodoslovnim muzejem Slovenije in analize vseh najdenih kosov so potrdile, da gre res za meteorit, in sicer hondrit, ki ima značilno ožgano in posteklenelo skorjo črne barve, v notranjosti pa ima drobne hondrule in kovinske minerale, zaradi katerih je magneten. Vse podrobnosti o najdbi in samem meteoritu so bile kar nekaj mesecev skrbno varovana skrivnost, tako najditelji kot strokovnjaki iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije so jih razkrili šele minulo sredo v Ljubljani ob odprtju razstave Evolucija Zemlje in geološke značilnosti Slovenije. Dva kosa meteorita sta na ogled v stekleni vitrini, in sicer največji kos, ki sta ga našla Pretnar in Krajnčeva, ter kos, ki ga je našel Repe. Preostali kosi pa so, kot nam je povedal Jožef Pretnar, skrbno shranjeni v muzeju. Glede na to, da so meteorit našli na Gorenjskem, naj bi ob prvi obletnici padca, to je 9. aprila prihodnje leto, v sodelovanju z Gornjesavskim muzejem Jesenice izdali posebno publikacijo z vsemi podrobnostmi o meteoritu, hkrati z izjavami prič, najditeljev, strokovnjakov … Jožef Pretnar je tudi povedal, da si bo prizadeval, da bo kakšen kos redke kamnine iz vesolja dobil tudi Gornjesavski muzej Jesenice.