Zgodovina se ne ponavlja
Test: Toyota Prius 1.8 VVTi Sol
Časi, ko so prvi hibridni avtomobili orali ledino energetsko učinkovitejši in okoljsko prijaznejši prihodnosti, so že postali del polpretekle zgodovine. Japonska Toyota je s svojim Priusom vedno vozila v prvi vrsti, zato ne preseneča, da so tudi pri tretji generaciji tega daleč najbolje prodajanega križanca na plan izvlekli nove tehnološke adute.
Novi Prius torej ni nosilec zgodovinskega spomina, ampak predvsem znanilec prihodnosti, ki v otipljivi prihodnosti čaka vse, ali pa vsaj večino avtomobilskih proizvajalcev. Hibridni novinec je napredoval v vseh pogledih, začenši s posodobljeno zunanjostjo, ki sicer še vedno deluje nekoliko »vesoljsko«, vendar s pomembnim razlogom, namreč v prid čim ugodnejši aerodinamiki. Po karoserijski zgradbi Prius ostaja petvratna kombilimuzina s klinastim sprednjim delom, ovalnim strešnim lokom in visokim zadkom, ki ga v največji meri zaznamuje z zračnim stabilizatorjem zalomljeno steklo. K vsestranski sodobnosti sodi tudi brezkontaktno odklepanje, kjer ključavnica škrtne zgolj s potegom kljuke sprednjih levih vrat, če je v voznikovem žepu kontaktna ploščica, ki ima sicer tudi gumba za odklepanje in zaklepanje. Notranjost je odeta v svetle barve, kar povečuje občutek prostornosti in zračnosti, sicer pa je avtomobil v primerjavi s predhodnikom napredoval tudi pri udobju za potnike spredaj in zadaj. Prtljažnik je prostorsko dokaj izdaten, dodatna prostornost za tovor se pridobi s podiranjem naslonjal zadnjih sedežev in Prius je lahko tudi povsem običajen družinski avtomobil.
Vsaj za tiste, ki še niso sedeli v nobenem avtomobilu z digitalno armaturno ploščo, je voznikovo delovno mesto nekoliko nenavadno. Podatki o hitrosti, motornih vrtljajih, napolnjenosti baterije in delovanju hibridnega sistema so razprostrti na dobro zasenčenem zaslonu pod vetrobranskim steklom, sredinska konzola je kot nekakšen most in volan s stikali za upravljanje radijskega sistema, tempomata in telefona je v obliki nepravilnega kroga.
Ko pritisnete na startni gumb, se običajno razen osvetlitve ne zgodi nič. Če je v baterijah, ki so varno spravljene pod prtljažnim dnom, dovolj električne energije, se avtomobil premakne brez zagona bencinskega motorja, ki se vključi šele po nekaj metrih in potem skupaj z dvema elektromotorjema s pomočjo nadzorne elektronike usklajuje delovanje in medsebojno delovanje. S samodejnim menjalnikom ni skoraj nobenega dela, vozniku preostane le, da določi, ali bo 1,8-litrski bencinski motor tudi zaviral, in v križiščih prestavi v nevtralni oziroma parkirni položaj. S pritiskom na gumb z oznako EV se Prius lahko poganja tudi samo z akumulirano elektriko, če hitrost ne preseže 50 kilometrov na uro ali če ukaz s stopalko za plin ni preveč grob, gumb z oznako eco omogoča vožnjo brez nepotrebnega pritiskanja na plin, vozniku pa se lahko zahoče tudi bolj dinamične vožnje, ki seveda pomeni višjo porabo bencina. Tiho vožnjo občasno zmotijo le piski, ki naznanjajo prehod k bencinskemu pogonu, zoprno nadležno je piskanje med vzvratno vožnjo, ki jo voznik lahko spremlja na komunikacijskem zaslonu in sem in tja se vozniku zdi, da mu je kaj ušlo iz nadzora. Ob vsem tem sončne celice na strehi oskrbujejo avtomobil z energijo za delovanje klimatske naprave in ogrevanja, kar pri Toyoti štejejo še za en pomemben dosežek.
Seveda novi Prius ni spreobrnil vseh skeptikov, ki so prepričani, da kljub vsej napredni tehnologiji še ni pravi ekološki avtomobil. A to ne izbriše dejstva, da pri hibridih še vedno vozi v prvi vrsti.
Tehnični podatki
Mere: d. 4,460, š. 1,745, v. 1,505 m, medosje 2,700 m
Prostornina prtljažnika: 446/1120 l
Teža (prazno v./ dovoljena): 1420/1805 kg
Vrsta motorja: štirivaljni, bencinski in električni
Gibna prostornina: 1998 ccm
Največja moč pri v/min: 72 kW/98 KM + 27 kW/38 KM
Največji navor pri v/min: 142/207 pri 2000
Najvišja hitrost: 180 km/h
Pospešek 0-100 km/h: 10,4 s
Poraba goriva po EU norm.: 4,0/ 4,0/ 3,8 l/100 km
Emisija CO2 g/km: 92 (Euro V)
Maloprodajna cena: 27.800 EUR
Uvoznik: Toyota Adria, Ljubljana