Slovensko znanje še beži na tuje

V Ljubljani je bila v sredo in četrtek konferenca slovenskih znanstvenikov in gospodarstvenikov iz sveta in Slovenije.

Ljubljana – Svetovni slovenski kongres iz Ljubljane še vedno organizira konference slovenskih znanstvenikov in gospodarstvenikov iz sveta in Slovenije. V sredo in četrtek je bila v Ljubljani pod pokroviteljstvom predsednika vlade Boruta Pahorja že VI. konferenca, na kateri so sodelovali tudi nekateri mlajši slovenski znanstveniki, ki delujejo v tujini. Njihovo število ni majhno. Med letoma 1995 in 2005 je šlo na tuje zaradi šolanja ali boljših razmer za delo 15 odstotkov znanstvenikov, ki so bili zaposleni v slovenskih podjetjih in znanstvenih ter raziskovalnih ustanovah. Le petina se je vrnila, drugim pa je tujina omogočila boljše razmere za raziskovalno delo. Po svetu pa naj bi bilo kar šeststo doktorjev znanosti, ki so Slovenci ali imajo slovenske korenine.

»V času gospodarske krize je treba zagotoviti razmere, da bi se bili posamezniki s svojimi izkušnjami v tujini pripravljeni vrniti in delati pri skupnem razvoju Slovenije,« je na začetku konference povedal njen pokrovitelj, predsednik vlade Borut Pahor. »Najbolj usposobljen kader je ključen za razvoj in prehod v družbo znanja in prav zato je emigracija teh ljudi za majhno državo, kot je Slovenija, še posebej problematična. Povečati je treba zanimanje in možnosti za vračanje znanstvenikov v domovino. Pozdravljam idejo kroženja znanja in ljudi, ki se uveljavlja v Evropski uniji in v bolonjskem procesu. Takšen pristop je dobra osnova za sodelovanje matične domovine s strokovnjaki, ki delajo v tujini.«

Centri odličnosti, ki jih načrtuje vlada, so priložnost, da se vanje vključijo najboljši strokovnjaki, je menil minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, akademik dr. Boštjan Žekš. Ti centri so lahko pomembni dejavniki razvoja družbe, ki pa ga po mnenju predsednika Svetovnega slovenskega kongresa in direktorja raziskovalnega oddelka Svetovne banke dr. Borisa Pleskoviča ne bomo dosegli brez odgovornega in etičnega ravnanja v politiki in ekonomiji. Njuno zapostavljanje je po njegovem mnenju eden od pomembnih vzrokov za sedanjo krizo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 19. julij 2010 / 07:00

Kolesarji so preveč brezbrižni

Kolesarji brezbrižno mislijo, da imajo vedno prednost, in se ne ozirajo, ali so jih drugi vozniki sploh opazili, ob vse pogostejših prometnih nesrečah kolesarjev ugotavljajo policisti.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

V Snoviku že 350 postelj

V Termah Snovik so zaključili tretjo fazo izgradnje apartmajskega naselja. V juliju tudi blizu dva tisoč kopalcev dnevno.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prihaja Kranfest

Konec prihodnjega tedna bo na kranjskih ulicah in trgih potekala že 25. Kranjska noč. Dogajanje se začenja že v četrtek, vendar pa bosta prava zabave polna dneva petek in sobota.

Zanimivosti / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Zlata poroka Gorenjke in Prekmurca

Ko sta se Jožica in Polde Ratnik z Bobovka 13. julija 1957 poročila, sta bila na občini samo s pričama, svatbo pa so pripravili doma.

Slovenija / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Državni zbor gre na dopust

Tudi poslanci državnega zbora gredo na dopust, medtem bodo prostore parlamenta obnovili, kar bo stalo okoli 310 tisoč evrov.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prešernovci se še srečujejo

Kranj - V zaselku Zala pod Blegošem je bila 12. junija leta 1943 zaradi vedno številnejših borcev proti okupatorju ustanovljena 7. slovenska narodnoosvobodilna udarna brigada Fra...