Likovne zgodbe med Alpami in Jadranom
Prihodnji četrtek, 8. oktobra, ob 18. uri bo v Galeriji Mestne hiše v Kranju odprtje 8. bienala risbe in slike na papirju v prostoru Alpe-Jadran. Na ogled bo več kot sto umetniških del, več kot 35 avtorjev iz Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Italije, Madžarske, Poljske in Makedonije.
V preteklih letih so v Likovnem društvu Kranj vsako leto pripravili po eno večjo likovno prireditev. Bienalno sta se namreč izmenjavala Bienale mesta Kranja, na katerem so s svojimi aktualnimi deli sodelovali predvsem likovni ustvarjalci iz slovenskega prostora, in razstava mednarodnega značaja z naslovom Risbe in slike na papirju v prostoru Alpe–Jadran. »Letos smo se v Likovnem društvu odločili, da damo slednji razstavi večjo težo in ji dodali ime bienale, ker jo pripravljamo na dve leti. Žal se gospodarska recesija pozna tudi na področju kulture, zato bi brez podpore pokroviteljev težko vsako leto pripravili tako zahteven in kvaliteten razstavni projekt,« razmišlja umetniška vodja bienala, akademska slikarka Klementina Golija.
Na tokratnem bienalu se bo skupaj z več kot sto risbami in slikami na papirju predstavilo petintrideset avtorjev, od tega dvanajst vabljenih likovnih ustvarjalcev iz Avstrije, Hrvaške, Italije, Madžarske, Makedonije, Poljske, pet iz Slovenije ter osemnajst avtorjev domačega Likovnega društva Kranj. »Na razstavi se bodo obiskovalci lahko srečali z različnimi likovnimi pristopi avtorjev, ki so vezani tako za različno geografsko pripadnost znotraj prostora Alpe-Jadran kot za njihove posamezne slogovne posebnosti. Spoznavanje različnih likovnih pristopov, slikarskih izrazov in poetih je nedvomno eden pomembnejših elementov bienala,« meni Golijeva, ki dodaja, da bosta tudi tokrat v ospredje postavljeni risba in slika. »Pri izboru avtorjev smo upoštevali, da sta slika in risba tudi sicer del njihovega raziskovalnega, kreativnega likovnega ustvarjanja in tega ne počnejo zgolj priložnostno za posamezno razstavo. Med sodelujočimi avtorji je celo nekaj izrazitih risarjev, ki gojijo individualno risbo.«
Ob razstavi bo izšel tudi obsežen katalog z reprodukcijami in predstavitvami posameznih avtorjev, besedila je prispeval dr. Damir Globočnik, tokrat pa so organizatorji poskrbeli tudi za angleški prevod. Katalog, ki so mu letos namenili še posebno pozornost, je oblikoval akademski slikar Marko Tušek. »Z optimizmom nas navdaja dejstvo, da so se vabljeni avtorji z veseljem odzvali našemu vabilu, kar po drugi strani kaže tudi na pomanjkanje tovrstnih kvalitetnih selekcioniranih razstav.«