Morali smo se širiti, sicer bi bili predragi
Podjetje Prompt, ki se je sredi minulega meseca preselilo v Poslovno cono Šenčur, je vodilno slovensko podjetje na področju distribucije elektronskih komponent in gradnje sekundarne infrastrukture za telekomunikacije in energetiko.
»Smo zelo specializirani, zato takšnih podjetij ni veliko. Naši kupci prihajajo iz skupine elitnih podjetij in tudi državne uprave, med njimi so mobilni operaterji in druga velika podjetja, ki za svoje poslovanje zahtevajo večje računske centre in njihovo neprekinjeno delovanje,« ob začetku pogovora pojasnita lastnika Peter Praprotnik (tudi direktor) in Nedeljko Dabić. Oba smo ob njihovi veliki pridobitvi povabili k pogovoru.
Začeli ste leta 1990, danes pa sta dva solastnika.
Praprotnik: »Že osnovna dejavnost je bila skoraj enaka, z leti smo jo le razširili, saj smo opazili, da so nekatera področja nepokrita, ni znanja in opreme in v tem smo videli priložnost. Tudi danes nastopamo v ozadju, niti se nas ne vidi, ko vse pripravimo, drugi dokončajo in poberejo slavo. Brez naše opreme pa ne gre. Če kaj ne dela, se to zelo hitro opazi. Tako ni signala mobilnega operaterja, ne dela bankomat in podobno. Prisotni smo v sedmih državah, povsod imamo približno enako dejavnost.«
Dabić: »V zadnjih letih smo se začeli ukvarjati z zelo aktualno temo, z obnovljivimi viri energije oziroma sončnimi elektrarnami.«
Gospod Dabić, kdaj ste vstopili v podjetje?
Dabić: »Pred mojim lastniškim vstopom sva že poslovno sodelovala, leta 2000 pa sem odkupil polovični delež. Opazil sem, da sva kompatibilna partnerja, človeka, ki se razumeta in seveda tudi velik potencial podjetja. Odločitev se je izkazala za pravilno, tudi zato, ker imava danes vsak polovični lastninski delež in čeprav mnogi pravijo, da lahko zaradi enakovrednega položaja nastopajo težave, pri nama ni tako.«
Ali je zelo pomembno, da se lastnika dobro ujameta?
Dabić: »To je osnova. Brez dobrih odnosov v podjetju, pri lastnikih pa sploh, bi nastajalo preveč jalove energije. To bi opazili tudi zaposleni in nikakor se ne bi razvijali tako uspešno, kot smo se v preteklosti in se še bomo v prihodnosti.«
Podatki o poslovanju, zaposljivosti, rasti kažejo, da ste se zelo hitro razvijali.
Dabić: »Leto, dve po mojem odkupu lastninskega deleža smo bili celo nominirani za gorenjsko gazelo. Morda se bo slišalo samovšečno, vendar verjamem, da smo zdrav vzor za razvoj podjetja. Tudi v krizi.«
Praprotnik: »Velik razvojni korak smo doživeli z razvojem mobilne telefonije, naslednjega pa ob vnovični krepitvi podatkovnih centrov. V preteklosti so ti že imeli svojo moč, z računalniki so bili nebodigatreba, vendar so v podjetjih ugotovili potrebo po manjših, izredno zmogljivih visokotehnoloških podatkovnih centrih. Tretja prelomnica je bila širitev v tujino, saj smo postali preveliki za slovenski trg. Tako ali tako moramo imeti na voljo kompletni inženiring, podporo in servis, zato je bolje, da ga imamo za 20-milijonski trg in ne le za domačega. Morali smo se razširiti, sicer bi bili predragi.«
Zdi se, da s podporo informacijsko-komunikacijski tehnologiji opremljate predvsem velika podjetja oziroma kupce, na manjše pa se sedaj obračate s ponudbo sončnih elektrarn?
Praprotnik: »Drži, čeprav obstajajo tudi večje sončne elektrarne, ki jih želimo postaviti tudi v Sloveniji. Pričakujemo, da se bo trg razvil in bo ta del predstavljal vse večji delež našega prometa.«
Smo v času največje gospodarske krize. Kako se ta pozna pri vas?
Praprotnik: »Predvsem pri likvidnosti. Plačilna veriga oziroma nedisciplina nas je najbolj prizadela, saj z naročili ni težav, kljub njihovemu manjšemu obsegu. Malce bolj se moramo letos potruditi, da za dobro opravljeno delo dobimo tudi plačilo.«
Dabić: »Mi ponujamo strateško opremo. Kdor se želi voziti z avtom, mora točiti bencin. Ne gre drugače. Enako je pri nas. Seveda pa pazimo bolj na vsak evro. Ni enostavno.«
Pa vendar ste se sredi meseca preselili?!
Praprotnik: »Lani smo začeli graditi, lahko bi rekel, da v pravem trenutku. Zemljišče imamo v lasti že več let, vendar bi gradnjo letos zagotovo prestavili. Selitev z Bleda je prišla v pravem času.«
Kakšen je pravi vzrok selitve?
Praprotnik: »Tako zelo smo zrasli, da v prejšnjih prostorih enostavno ni bilo več možnosti za razvoj. Imeli smo tudi najete delavnice in skladišča na različnih lokacijah, danes pa smo vsi v eni zgradbi.«
Kako se je pokazalo delovanje na enem mestu v prvih tednih?
Dabić: »Gledano lokacijsko (selili so se z Bleda v Šenčur) smo znova zgradili kompromis, vendar menim, da so zaposleni takšno možnost radi sprejeli, saj jih veliko prihaja iz Ljubljane. Sedaj smo tudi bližje letališča in avtoceste.«
Praprotnik: »Mi poleg storitev ponujamo tudi proizvodnjo visoko zahtevnih tehnoloških sistemov, zato je dobra logistična povezava zelo pomembna. Tudi montaži in servisi to zelo dobro dene. Mi nismo zgolj podjetje, ki bi prodajalo in bi se nam zato smejalo, ampak za kupca skrbimo tudi kasneje.«
Prompt danes deluje v treh smereh. Kje ste najmočnejši, kje največ pričakujete v prihodnosti?
Praprotnik: »V večji meri gradimo infrastrukturo. Ob cestah vidite zabojnike ob antenah mobilnih operaterjev. Ti so naši. V računskih centrih so hladilne omare ali računalniške omare, hladilni agregati na strehi. To je naše. Distribuiramo tudi elektronske elemente, projektiramo, servisiramo in podobno. Naš servis deluje neprestano, tudi v nedeljo ob 2. uri zjutraj.«
Dabić: »To je naša prednost. Hkrati pa nudimo sisteme in ne le ene komponente. Ne potrebujemo velikega števila izvajalcev, en naredi vse. Smo skupina 53 visoko motiviranih in usposobljenih sodelavcev, ki je sposobna sprejeti tudi velike projekte.«
V katerih državah ste prisotni?
Praprotnik: »Predvsem v tistih, kamor drugi ne gredo. To je v Srbiji, Makedoniji, Albaniji in na Kosovu, pa tudi v Belorusiji in Nemčiji imamo podjetje za fotovoltaiko.«
Boste v prihodnosti sončnim elektrarnam namenili več pozornosti?
Praprotnik: »V tem vidimo naš razvoj, razen tega pa v inteligentnih inštalacijah, ki jih vzorčno predstavljamo z našo novo zgradbo. V njej so kot razstavni eksponat nameščene najnovejše tehnologije, vsakemu lahko pokažemo, kako funkcionira. Pričakujem, da bomo skozi delovanje tudi veliko inovirali.«
Kaj zmore vaša poslovna stavba?
Praprotnik: »V njej je integrirana avtomatika za razsvetljavo, za žaluzije, za prezračevanje in podobno. Ko nekdo vstopi, mu računalnik določi, v katere prostore ima vstop, vseskozi imamo pregled nad prisotnostjo na delu, v vsakem prostoru računalnik zazna prisotnost, požene klimo, spusti žaluzije, … Na ta način smo povečali udobje, varnost, hkrati bomo tudi veliko privarčevali z energijo.«
Dabić: »Na terasi je tudi sončna elektrarna, ki smo jo zagnali ob uradnem odprtju. Vso opremo smo tako razstavili v zgradbi in jo radi pokažemo. Objekt pa je namenjen nam, našemu delu in ustrojen po naših potrebah.«
Selitev je zagotovo velik zalogaj, kakšni pa so načrti za prihodnost?
Praprotnik: »Optimizacija lastnih procesov, kar bo sedaj lažje, saj smo vsi na enem mestu. Sicer pa lahko na strojno in elektro inštalacijah le zadržimo naš tržni delež, na večjo rast pa stavimo pri inteligentnih sistemih in sončnih elektrarnah.«