Cenejše ogrevanje na Planini
Uporabniki Toplarne Planina zaradi dogovora med Domplanom in civilno iniciativo plačujejo nižjo ceno ogrevanja.
Kranj – Razlog za nižanje cene je nastal na podlagi argumenta civilne iniciative za ogrevanje na Planini v Kranju, da mora Domplan toplarni kot dobavitelj zemeljskega plina (hkrati je tudi upravljavec) velikemu odjemalcu ponuditi ugodnejšo ceno kot individualnim odjemalcem. »Leta 2007 smo začeli izvajati akcije za cenejše ogrevanje. V tem času smo prešli na plačilo ogrevanja po dejanski porabi, v toplotne postaje so bili vgrajeni merilniki, v tridesetih od 168 vhodov pa so namestili tudi delilnike toplote,« je dosedanje aktivnosti predstavil Borut Zatler iz civilne iniciative.
Rezultat je za približno sedem odstotkov nižja poraba zemeljskega plina v zadnji kurilni sezoni od sezone prej, kjer porabo merijo z delilniki toplote po stanovanjih, pa je bila poraba manjša za deset do trideset odstotkov. Kljub temu tega stanovalci niti niso opazili, saj so se cene plina izredno povišale, s tem pa tudi računi za ogrevanje (na primer: ogrevanje večjega stanovanja na Planini je znašalo približno 1700 evrov letno). Na račun dogovora med Domplanom in civilno iniciativo bodo stanovalci na letni ravni povprečno plačali 34 evrov manj, skupaj pa prihranili 250 tisoč evrov.
»Stanovalci, ki so se že odločili za vgradnjo delilnikov, imajo do tretjinski prihranek, sedaj dodajamo še dodatne štiri odstotke, že zelo kmalu bodo lahko prihranili tudi za enomesečni račun električne energije, z Domplanom pa se bomo ob sprejemu ponudbe Elektra Gorenjske in HSE morali pogovoriti še o znižanju fiksnih stroškov za ogrevanje,« je prihranek v višini mesečnega stroška za ogrevanje (na letni ravni) opisal Beno Fekonja. Prej omenjeni elektro podjetji bosta v prihodnjem mesecu stanovalcem Planine ponudili zastonj menjavo kotlov, s katerima bi poleg toplote pridobivala še električno energijo, za nagrado pa stanovalcem vsako prvih deset let ponudila oprostitev plačila enomesečnega plačila električne energije. Investicija je vredna skoraj štiri milijone evrov, za stanovalce pa še nekoliko več, saj bi sicer morali sami (kot lastniki toplarne) kupiti nove kotle.
Na posebno vprašanje Gorenjskega glasa, za koliko evrov bodo letos (zaradi nižje prodajne cene plina za Toplarno Planina in nižanje cen plina na svetovnih trgih) nižji računi pri stanovalcih, so pristojni zgolj zavzdihnili in po dolgovezenju le priznali (povprečno) za 15 odstotkov nižje zneske. Mimogrede, cena zemeljskega plina za velike odjemalce je od letošnjega januarja do danes padla za več deset odstotkov.