Nova cona, nova delovna mesta
V novi Poslovni coni Exoterm v Struževem so včeraj odprli prvo podjetje - dansko-slovenski DSV transport.
- ustanovljeni leta 1977, del skupine DSV od 2005
- 21 milijonov evrov letnega prometa
- investicija vredna 11 milijonov evrov
- 15.000 kvadratnih metrov skladiščnih prostorov
- kapaciteta 14 tisoč paletnih mest, 16 ramp (vrat)
- 170 tisoč ton letno prepeljanega tovora
- 60 tisoč carinskih postopkov letno
- delujejo na sedmih lokacijah v Sloveniji
- trenutno zaposlenih 115 sodelavcev
Struževo – Primernih zemljišč v poslovnih conah je za kranjsko gospodarstvo in podjetnike enkrat premalo, drugič preveč. Mestna občina Kranj ni lastnica primernih zemljišč, zato pa gospodarstvu pomaga s hitrim sprejemanjem prostorskih aktov in komunalnim opremljanjem zemljišč. Odprtje poslovno-skladiščnih prostorov podjetja DSV Transport župan Damijan Perne vidi kot prvo lastovko in zagon nove poslovne cone Exoterm v Struževem.
»V zadnjem letu smo priča vse večjemu številu zapiranj podjetij in težav gospodarstva. V Kranj pa sedaj prihaja podjetje z več kot sto delovnimi mesti,« je zadovoljen Perne. V poslovni coni je skupno na voljo šest hektarjev zemljišč, ki so jih skupaj z Exotermom ponudili podjetnikom, na ta način pa se odpirajo tudi realne možnosti za nova delovna mesta. »Upam, da prihaja novo obdobje, da iz tradicionalnih panog prehajamo v nove, z novimi zaposlitvami. Na območju poslovne cone v Struževem bo delovalo sedem novih gospodarskih družb, ki naj bi skupno dale vsaj okoli dvesto zaposlitev,« pravi župan.
Mestna občina Kranj je cono komunalno uredila, poleg DSV pa bodo na tem mestu stali objekti še nekaj podjetij (dokončuje se gradnja poslovnega objekta Transportnega podjetja Grašič), tu naj bi bil tudi prostor za občinsko sortirnico odpadkov in za mehansko biološko obdelavo ostanka odpadkov. Boljši časi se obetajo tudi za male podjetnike. Po trenutnih prostorskih aktih, ki naj bi bili sprejeti do konca leta, bo na območju Agromehanike v Hrastju, kjer je že majhna poslovna cona, na voljo približno 27 hektarjev novih zemljišč v poslovni rabi.
Na vprašanje Gorenjskega glasa, kaj bo z degradiranimi območji, kjer je bila industrija v preteklosti – Aquasava, Ibi, Inteks – župan Perne odgovarja: »Vse sive cone bi morale imeti prednost, vendar so zemljišča v zasebni lasti in težko najdemo skupni jezik. Namembnost zemljišč sicer ostaja za industrijo.« Na območju Aquasave lastniki sicer želijo razvijati poslovno turistično dejavnost, vendar je zaenkrat vse na stopnji idej, na območju Inteksa je tako veliko število lastnikov, da do ureditve zaenkrat ne more priti, na območju Gorenjskih oblačil so se pred kratkim lastniki odločili za drugo dejavnost, čeprav je bilo na tem mestu predvideno zdravstvo.
Sedaj konkurenčnejši
Podjetje DSV Transport je na slovenskem trgu prisotno že vrsto let, pred letom 2005 so bili prepoznavni kot Eurosped, nato pa so lastniki postali Danci, ki upravljajo eno največjih logističnih podjetij na svetu. DSV zaposluje čez 20 tisoč sodelavcev, letni promet se giblje čez pet milijard evrov. »Dolgo smo iskali primerno lokacijo za naše nemoteno delovanje. Odločitev za selitev je bila povsem logična. Želeli smo biti blizu avtocesti, saj tako lažje opravljamo svojo osnovno dejavnost – transport in logistiko,« razloge pojasnjuje direktor Robert Gortnar. Podjetje je prej delovalo v Škofji Loki.
Izbirali so zemljišče med Kranjem in Ljubljano in ga našli v Struževem, na komaj 300 metrov od avtoceste oddaljeni lokaciji. V naložbo, vredno 11 milijonov evrov in s trenutno 115 zaposlenimi (predvideno je dodatno zaposlovanje), so šli zaradi povečanega obsega dela. »Naš načrt je, da postanemo oziroma ostanemo med vodilnimi transportnimi podjetji v Sloveniji,« pravi Gortnar. S selitvijo so zelo zadovoljni tudi danski lastniki, saj so dobro poznali prejšnje poslovne prostore, kjer so bile glavne transportne poti oddaljene, v sedanji coni pa imajo tudi dobre priložnosti za širitev.
Kmalu nove zaposlitve
Slovenski DSV Transport naj bi se zelo hitro širil, kmalu naj bi tudi zaposlovali. »Glede na situacijo, ki kaže, da gre na boljše, torej ob izboljšanju gospodarske klime in s tem večji proizvodnji, podjetja potrebujejo tudi več logističnih potreb. Realno pričakujemo, da se bo to hitro pokazalo tudi pri našem poslovanju in s tem večjim potrebam po novih sodelavcih,« pojasni direktor. Letos so sicer poslovali slabše kot lani, promet je padel za približno 15 odstotkov, vendar so za uspešno poslovanje uporabili vse notranje rezerve.
»V prejšnjih letih smo rasli med desetimi in 15 odstotki na leto, še posebej pa zadnja štiri leta, ko so naši lastniki postali Danci. Od takrat lahko uporabljamo vse prednosti razvejane velike mreže DSV, ki so prisotni po vsem svetu. Slogan Delujemo lokalno, prisotni smo globalno, vsekakor velja,« pravi Gortnar. Slovenski del DSV je sicer zadolžen za območje nekdanje Jugoslavije, svoji družbi ima tudi na Hrvaškem in v Srbiji.
Za investicijo in selitev so se odločili še pred krizo. Leta 2007 so kupili zemljišča, graditi pa se je začelo septembra lani. »Pred letom gospodarstvo še ni bilo v tako hudem krču, kot nekaj mesecev kasneje. Če bi za investicijo odločali danes, bi gradnjo in selitev zagotovo prestavili,« prizna Robert Gortnar in zadovoljno pristavi, da pa imajo danes z modernim in uporabnim objektom ter bližino avtoceste prednost pred konkurenco.