Ne na Storžič, ampak okoli njega
Ste že kdaj slišali za vrsto rekreacije, ki se imenuje tekmovalni treking? Verjetno ste slišali le za treking kolesa. Ne, tekmovalni treking nima nobene povezave s kolesi in kolesarjenjem. Tekmovalni treking je na Gorenjskem zelo priljubljena oblika rekreacije. Tekme so družabno tekmovalne prireditve, kjer organizator na določeni lokaciji poveže najbolj zanimive točke med seboj v predvideno traso. Smer je tako le nakazana z obveznimi kontrolnimi točkami, ni pa označena niti varovana ali oskrbovana. Udeleženci prehajajo od kontrolne točke do kontrolne točke, glede na lastno iznajdljivost, razen če ni določeno drugače. Organizator seveda pred tekmovanjem razloži traso, razdeli zemljevide, na katerih so označene kontrolne točke, kartončke, ki se podpišejo na vsaki kontrolni točki, in udeleženci lahko startajo. Ne ustrašite se, ko preberete »tekmovalni«. Res se tekmuje, vendar je v tem največji čar trekinga. Če bi se spopadali samo s traso, potem bi ne bilo tako zanimivo, kot če te od kontrolne do kontrolne točke podi izmerjen čas. Kategorij je več, in sicer lahko izbirate med aktivno kategorijo, ki tekmuje na razdalji do desetih kilometrov, pohodniška kategorija tekmuje na razdalji do dvajset kilometrov, ultra kategorija pa do štirideset kilometrov, včasih tudi več. Osnovna disciplina je hoja, vendar jo najbolje pripravljeni redno kombinirajo s tekom. V vseh kategorijah si na nekaterih tekmovanjih omislijo tudi dvojice. Treking poteka po markiranih in nemarkiranih stezah ali lažjem brezpotju, kolovozih in v najmanjšem možnem delu po cestah. Teren s pohodniškega stališča ne sme biti zahteven, če pa brez tega ne gre, so tekmovalci že vnaprej opozorjeni nanj. Za udeležbo je potrebno osnovno poznavanje orientacije, se pravi, branje kompasa in zemljevida ter samostojna izbira smeri napredovanja. Dodatne veščine zajemajo hitro prilagodljivost na razmere na trasi, hitro ukrepanje pri izbiri poti, samostojna logistika hrane, pijače, počitka, oblačil itn.
Na Gorenjskem je najbolj priljubljen treking okoli Storžiča. Letos se je zgodil 30. avgusta in na njem je nastopilo okoli sto trideset tekmovalcev. Krajša, aktivna trasa v dolžini desetih kilometrov je tekmovalce peljala predvsem po kulturnozgodovinskih znamenitosti Preddvora in okolice. Tekmovalci so spoznali nekaj gradov, cerkvice in kanjon. Pohodniška trasa v dolžini dvajsetih kilometrov je že prava preizkušnja vzdržljivosti, saj so se tekmovalci povzpeli visoko na pobočja Storžiča. Ultra preizkušnja v dolžini štiridesetih kilometrov je namenjena najbolj pripravljenim, saj je prepolna vzponov in spustov, iskanja znanih in skritih poti, točk in še česa. Pot je speljana tako, da objame ves Storžič in v cilju je Garmin pokazal 2500 metrov premaganih višinskih metrov!
Ko boste v dobri kondiciji, boste lahko sodelovali v Garmin Treking ligi Slovenije, ki je zelo dobro organizirana in poteka po vsej Sloveniji. V eni sezoni je okoli deset tekmovanj ali skoraj vsak mesec ena tekma. Zaradi napornega tekmovanja tekme ne smejo biti v razliki manj od 14 dni. Treking okoli Storžiča je letos izvrstno organiziralo Turistično društvo Preddvor. Organizatorji pravijo, da zaradi neverjetnega razmaha tovrstne rekreacije pričakujejo že prihodnje leto še enkrat večjo udeležbo.