Cilji so visoki
Kranj – Včeraj je v Lugano (Švica) z dvema kombijema odpotovala na evropsko prvenstvo skupine B naša članska vaterpolska vrsta. V njej bodo nastopali: Luka Gržentič (Rokava Koper, 17 nastopov), Andrija Šulič (Branik, 64 nastopov, 5 zadetkov), Andraž Verač (Rokava Koper, 49 nastopov, 17 zadetkov), Simon Berce (Rokava Koper, 13 nastopov, 7 zadetkov), Matej Nastran (Cattaro Črna gora, 220 nastopov, 211 zadetkov), Boban Antonijevič (Bologna Italija, 102 nastopa, 96 zadetkov), Martin Puš (Slovan Olimpija, 36 nastopov, 4 zadetki), Teo Galič (Rokava Koper, 172 nastopov, 116 zadetkov), Erik Bukovac (Primorje EB, 203 nastopi, 242 zadetkov), Jure Nastran (Aix le Bains Francija, 111 nastopov, 73 zadetkov), Luka Komatar (Triglav, 11 nastopov, 3 zadetki), Rok Crnica (Rokava Koper, 27 nastopov, 3 zadetki) in Luka Jeran (Triglav, 11 nastopov), selektor Marino Cetin, pomočnik Uroš Štuhec, fizioterapevt Nebojša Praljak, vodja poti in direktor reprezentance Dušan Lončarevič ter član predsedstva VZS Iztok Jakopin, ki bo poskrbel, da bomo o dogajanju v Luganu tudi obveščeni.
Naša reprezentanca bo v predtekmovanju nastopila v skupini A. Nasprotnike, s katerimi bo igrala reprezentanca Slovenije v predtekmovanju, pozna, kakor tudi nasprotnike v skupini B. Poznan je tudi razpored tekem v predtekmovanju in prvo tekmo bo Slovenija igrala že v soboto z Ukrajino. Z njo se je do sedaj srečala trikrat, prvič 7. aprila leta 1996 v Kranju na mednarodnem turnirju Tristar in iztržila pozitiven rezultat. Enkrat je igrala neodločeno in bila dvakrat premagana, še najslajša pa je zmaga iz kvalifikacij za EP, ki jo je leta 1999 dobila v Firencah, saj je z zmago izločila iz EP prav Ukrajino. Drugo srečanje pa bo reprezentanca igrala s Francijo, s katero smo se prvič srečali na Sredozemskih igrah v Bariju 20. junija 1997, ki je skupaj z našo reprezentanco in Turčijo tudi najresnejši kandidat za visoko mesto v skupini. S Francozi se je Slovenija doslej srečala kar 19-krat. Doživela je štiri poraze in jih kar petnajstkrat premagala. Ne smemo pa pozabiti, da Francija v vaterpolo vlaga veliko več kot Slovenija, v kateri je težko pridobiti sponzorje in donatorje, poleg tega pa je vaterpolo tudi medijsko zelo slabo pokrit. Francija je v letošnji sezoni igrala svetovno ligo, nastopila na sredozemskih igrah, slovenska reprezentanca pa je odigrala doslej le tri mednarodne turnirje. V tretjem nastopu bo nasprotnik naši članski reprezentanci reprezentanca Danske. Z njimi so igrali prvič na mednarodnem turnirju v Pragi 22. maja leta 1993, Slovenija je do sedaj odigrala tri tekme in vse tri tudi dobila. Turčija je za Francijo reprezentanca, s katero se je Slovenija največkrat srečala, prvič pa na kvalifikacija za uvrstitev na evropsko prvenstvo B 5. junija 1994 v Sofiji. V osemnajstih srečanjih je desetkrat premagala Turčijo, enkrat igrala neodločeno in sedemkrat izgubila. Tudi Belorusija je poznana vodstvu in igralcem, saj smo se z njo prvič pomerili na mednarodnem turnirju Tristar v Kranju 5. aprila 1996. V petih srečanjih, kolikor jih je odigrala Slovenija z njimi, je Slovenija slavila štirikrat in enkrat morala priznati premoč. Za Slovenijo je razpored tekem kar neugoden. Ure igranja tekem se zelo spreminjajo, saj bodo prvi dan igrali ob 14. uri, nato ob 18., pa spet v času kosila ob 12., pa nato spet v večernem terminu in nato v nekoliko boljšem terminu, ki pa je kljub temu sredi popoldneva ob 15. uri.
Po končanih bojih v predtekmovanju bo sledil dan premora, ki ga bodo morali reprezentanti še kako izkoristiti, da se dodobra odpočijejo za nadaljevanje igranja, kajti v nadaljevanju ni več popravnih izpitov. Še najbolje bi bilo, da bi osvojili prvo ali četrto mesto, saj bi bil premor nato kar dvodneven.
Naša reprezentanca je že igrala tudi z reprezentancami, ki bodo predtekmovanje igrale v skupini B. Največ tekem je odigrala z Nizozemsko in to kar petnajst, prvo pa v Firencah na EP 8. septembra, ko jo je premagala in osvojila 11. mesto. Sedemkrat je bila boljša reprezentanca Slovenije, osemkrat pa Nizozemska. Druga, s katero imamo kar nekaj odigranih tekem, je Poljska. Doslej je Slovenija z njimi igrala sedemkrat, prvič na kvalifikacijah za uvrstitev na EP skupine A v Palermu 27. maja 1993, petkrat zmagala in doživela dva poraza. Kar šestkrat je igrala z Malto, jo petkrat tudi premagala in doživela en poraz. Prvič smo z Malto igrali na mednarodnem turnirju v La Valletti 02. avgusta davnega leta 1992, kjer je Slovenija prvič igrala tudi z Veliko Britanijo 1. avgusta istega leta. Z Veliko Britanijo je igrala petkrat, dvakrat zmagala, dvakrat igrala neodločeno in doživela en poraz. S Švico se je Slovenija srečala trikrat in jo tolikokrat tudi premagala, prvič pa 15. maja 1993 na mednarodnem turnirju v Innsbrucku. Še najmanj tekem pa ima reprezentanca odigranih z Gruzijo. Slovenija in Gruzija sta se srečali enkrat in to na evropskem prvenstvu skupine B 2. julija leta 1998 v Carigradu, kjer je zmago slavila Slovenija.
Skupina A: Turčija, Belorusija, Ukrajina, Slovenija, Danska, Francija;
Skupina B: Nizozemska, Švica, Poljska, Gruzija, Malta, Velika Britanija
Razpored tekem Slovenije v predtekmovanju:
Sobota, 5. september, 14.00: Ukrajina – Slovenija
Nedelja, 6. september, 18.00: Francija – Slovenija
Ponedeljek, 7. september, 12.00: Slovenija – Danska
Torek, 8. september, 18.00: Turčija – Slovenija
Sreda, 9. september, 15.00: Slovenija – Belorusija