Največ podarijo zvezkov
Pomembno je, da so barvice ošiljene, ne pa blagovna znamka barvic. Na večini Območnih združenj Rdečega križa na Gorenjskem so povedali, da pomagajo socialno šibkejšim družinam z nakupom nujnih šolskih potrebščin.
Kranj – Kako prvošolčku razložiti, da denarja za boljše šolske potrebščine v družini ni? Da morda družinski proračun ne dopuščaniti nakupa novih barvic, ampak da bodo dobre še tiste iz vrtca? »Tisto, kar je neprecenljivo, je ukvarjanje z otrokom in ob tem se moramo starši vprašati, ali je to neprecenljiv pogovor z otrokom, ali pa je to nakup materialne dobrine. Pomembna je tudi dobra vez z učiteljem. Učitelj že na uvodnih sestankih poudari, kaj je pomembno in zagotovo je pomembno, da so barvice ošiljene, ne pa blagovna znamka barvic. Vsekakor pa odsvetujemo prinašanje dragocenejših predmetov v šolo,« je povedala svetovalna delavka v Osnovni šoli Orehek Marjeta Vene in dodala: »Poleg tega so v šolah številne možnosti pomoči socialno šibkejšim preko socialnih služb, šolske svetovalne službe, kot so na primer brezplačna prehrana, brezplačne ekskurzije, tako da učenci niso prikrajšani. Dobro sodelujemo tudi s Karitas in Rdečim križem.«
Območno združenje Rdečega križa (OZ RK) Kranj je imelo sredi avgusta zalogo zavitkov šolskih potrebščin, vodja skladišča Miro Drča je povedal: »Z lastnimi sredstvi smo kupili 310 zavitkov šolskih potrebščin, kar naj bi zadostovalo za učence od prvega do zadnjega razreda osnovne šole, ki stanujejo na območju Upravne enote Kranj. Za to smo imeli na razpolago dva tisoč evrov, v zavitkih pa so zvezki, barvice, risalni listi, voščenke, vodene barvice in podobno.« Strokovna sodelavka pri OZ RK Jesenice Rina Beravs Zor je dejala: »Prejšnja leta je bila praksa, da smo potrebščine kupili, razdelili pa so jih v šolah. Letos je situacija zaradi gospodarske krize ostrejša, prosilcev imamo več in bomo zato to pomoč delili sami iz našega seznama prosilcev za humanitarno pomoč. Potrebščine večinoma dobijo osnovnošolski otroci, pa tudi dijaki. Še največ kupimo zvezkov, ker jih potrebujejo prav vsi.«
»Iz svetovalnih šolskih služb v Radovljici, na Bledu, v Bohinju in v Gorjah smo dobili spisek učencev, ki potrebujejo pomoč pri nakupu šolskih potrebščin. V knjigarnah in papirnicah smo odprli naročilnice in za vsakega od 84 učencev, kolikor jih je na spisku, prispevali 25 evrov. Kar je skupaj 2100 evrov pomoči,« je povedala sekretarka OZ RK Radovljica Tanja Rupel.
V OZ RK Tržič letos pomoči v obliki šolskih potrebščin niso namenili, za škofjeloško območje pa do zaključka redakcije zaradi dopustov nismo dobili podatkov. Podpredsednica Olga Bandelj je v telefonskem pogovoru samo potrdila, da pomagajo s šolskimi potrebščinami.