Znižajmo holesterol z jajčevci
Če sodite med ljubitelje jajčevcev, ste na dobri poti, da se zavarujete pred kopičenjem slabega holesterola, zmanjšate škodljive posledice mastne hrane in tveganje za nastanek ateroskleroze.
Vijolični, beli, rumeni
Jajčevec (Solanum melongena) izvira iz tropske vzhodne Indije, kjer so jih že v davnih časih cenili kot odlično začimbo. V Evropo so jih šele v 17. stoletju prinesli Portugalci. Od jajčevcev pri nas najbolj dobro poznamo tiste z lesketajočimi se, temno vijoličnimi plodovi. Obstajajo pa tudi vrste, ki imajo rumene ali bele barve plodov. Kar se oblike tiče, so najpogostejši jajčevci jajčaste, hruškaste in podolgovate oblike.
V prvi vrsti je slastna vrtnina
Če se vaš vrt še ne ponaša z gladkimi, svetlečimi se vijoličnimi lepotci, ki naj bi bili botanično sicer sadje, v praksi pa zelenjava, se bo prav kmalu. Morda še ne v avgustu, pa nič zato. Z veseljem bomo na to okusno vrtnino, ki premore zdravilne učinke, počakali do septembra in jo takrat pripravljali na vse načine. Jajčevec, ki mu pogovorno pravimo tudi melancana ali melancan, je odličen, naj si ga dušimo, pečemo, cvremo. Ste že poskusili vloženega? Dušen je lahko samostojna jed ali ga kombiniramo z bučkami, papriko, paradižnikom. Meso jajčevca je rumenozelene barve, kompaktno in krhko, obdano s čvrsto kožico, ko pa ga opečemo ali skuhamo, dobimo mehko in sluzasto zmes. Okusno jed dobimo, če jajčevce narežemo na tanke rezine, nasoljene pustimo pol ure, da izteče sok (izgubijo tudi grenkobo in kovinski priokus), nato jih popečemo na žaru ali v pečici. Če jim na koncu pridamo kakšno kapljico oljčnega olja in dodamo še nekaj sesekljanega česna, se lahko nadejamo nebeških kulinaričnih užitkov.
Namesto mesa
V zdravi prehrani ga vse bolj uporabljamo kot nadomestek za meso in kot hrano z nizko vsebnostjo maščob. Jajčevec se lahko pohvali z visoko vsebnostjo železa, kalija, natrija in fosforja, malo manj pa z vsebnostjo vitaminov. Vsebuje le vitamine C, B1, B2, B9 oziroma folno kislino in karoten. Od učinkovin so najpomembnejši tanini in eterična olja.
Varujejo pred holesterolom
Antocian nasuin, ki je odgovoren za vijolično barvo, slovi kot izjemno učinkovit antioksidant - preprečuje nastajanje prostih radikalov, ščiti celične membrane pred poškodbami in pred kopičenjem slabega holesterola ter zmanjšuje tveganje za nastanek ateroskleroze. Z uživanjem jajčevcev bomo znižali holesterol v krvi in zmanjšali nekatere škodljive posledice mastne hrane. Jajčevci pospešujejo delovanje jeter in žolčnika ter prebavo maščob. Pozitivno naj bi vplivali na presnovo ogljikovih hidratov in na delovanje trebušne slinavke. Pripišemo jim lahko tudi diuretične in antibakterijske lastnosti, izkazali pa se bodo še pri boleznih ledvic, išiasu in revmi. Cenijo jih tudi kot odlično prehrano za diabetike.
Sok pri težavah z žolčem
Sok iz svežih plodov jajčevca pospešuje izločanje žolča. Uživamo ga pri slabem delovanju želodca in pri preveliki količini holesterola. Listi jajčevca se obnesejo kot obliž za opekline, ture, blažili pa naj bi tudi težave s hemoroidi in luskavico.
Jajčevcev ne lupimo!
Melancana premore več kot devetdeset odstotkov vode in le nekaj hranilnih snovi. Slednje so v glavnem v lupini, zato plodov ne lupimo. Tudi pri kuhanju, pečenju, dušenju ali cvrtju ohrani vse zdravilne lastnosti.