V igri so Novakovi vihali nosove nad vaškim življenjem, vaški mojstri pa so pokazali, kako se uredi ´en čist navadn kevdr´. (Foto: Denis Bozovičar)

Iz utilityja ustvarili kevdar

Hotaveljski praznik so znova popestrili z veseloigro - mestni gospodični so pokazali, da je utility navaden kevdar.

Hotavlje – Turistično društvo Slavka Hotavlje je tudi ob letošnjem Semanjem dnevu in Večeru slovenskih podoknic pripravilo program v domačem jeziku. »Igra je v poljanskem narečju, saj pravimo, da drugače sploh ne bi znali sporazumevati,« pravi predsednik Ciril Buh in dodaja, da so tudi drugi sodelujoči v kulturnem programu nastopili, kolikor je le mogoče v narečju.

V igri je nastopalo okoli 30 igralcev, še več članov društva je sodelovalo pri postavitvi in izdelavi kulis, še več je skritih, a nepogrešljivih sodelavcev. Igra je v zadnjih letih sicer izpodrinila naslovno nit sobotne prireditve – podoknice – pa vendarle so bili gledalci, ob nastopu kvarteta Krehovci, skupine Štedientje in žirovske pihalne godbe, z domačo igro nadvse zadovoljni.

Avtorstvo, scenarij in režija igre je bilo že četrto leto zapored v rokah Romana Demšarja, letošnjo veseloigro je poimenoval Kevdar: »Spomnili smo se naših domačih posebnežev, ki smo jih in jim imamo še radi, nekaj oseb je seveda tudi izmišljenih. Vsi skupaj pa so tu, da nasmejijo gledalce,« je povedal Demšar. Igra govori o mestni gospodični Novak, ki se je poročila z vaškim fantom. Na obisk sta prišla gospod in gospa Novak z otroki, ki so nad novim domovanjem vihali nosove, po odhodu pa se je 'ta mlada' odločila za ureditev utilityja. Vaščani niti ne vedo, kaj to je, takšen prostor poznajo kot kevdar ali sobo za šaro … Pri ureditvi utilityja ali kevdra so pomagali hotaveljski kamnoseki in vodovodarji, vse skupaj pa je povzročilo salve smeha med gledalci.

»Domači igralci so pri igri s srcem in to je čar naših povezanih Hotavelj. Semanji dan je temeljni kamen naše enotnosti, iz tega črpamo našo moč in tokrat že 39-tič obeležujemo naš največji praznik,« je še povedal Demšar. V nedeljo so po maši pri vaškem obeležju pripravili še prodajno razstavo fotografij vseh Hotaveljcev, ki so si junija vzeli čas in se slikali. Za slikanje so se dogovarjali vse od konca maja, na koncu jim je uspelo. »Na štirih slikah je skupaj 420 sovaščanov ali 99 odstotkov vseh. Zagotovo smo najbolj povezana vas v Sloveniji in znamo držati skupaj,« je še povedal Buh. Tako je bilo tudi minuli konec tedna, saj je pri nastopu ali pri pripravi in izvedbi veselice sodelovalo okoli 130 domačinov, na pomoč pa so jim priskočili tudi sosedi iz Volake. Zaslužek dvodnevne prireditve bo šel za razvoj vasi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / četrtek, 13. januar 2022 / 16:04

Litostrojska koča ne bo več dolgo samevala

Čeprav je gradbena inšpekcija že pred osemnajstimi leti ustavila črno gradnjo Litostrojske koče na Soriški planini, pa postopek legalizacije še vedno ni končan.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Francka in Vencelj Peternel prihajata iz vasi pod Blegošem, kjer sta se spoznala, živita pa v Šenčurju, kamor ju je pripeljalo delo.

Slovenija / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

K rešitvi težave naj pristopi tudi ministrstvo

Ljubljana – Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem je v zvezi s porušenim naravnim sistemom v Dvojnem jezeru na ministra za okolje in prostor Karla Erjavca naslovila pobudo, na...

Tržič / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Prehodni pokal spet v Tržiču

Enajste tržiške igre veselja in smeha so privabile šest ekip z Gorenjske in številne gledalce. Zmagali so domačini.

Kranj / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Vodnjak obnavljajo, ga bodo tudi preselili?

Mojster za ohranjanje kulturne dediščine Leopold Šajn obnavlja vodnjak sv. Janeza Nepomuka z žalujočo ženo, ki stoji ob južni fasadi župnijske cerkve in je ena najlepših kiparskih umetnin v Kranju.

Zanimivosti / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Večina Kovorjanov bi sprejela kranjske odpadke

Občina Tržič je Klicnemu studiu slepih v Škofji Loki naročila raziskavo mnenja prebivalcev KS Kovor o tem, ali naj se deponija napolni do konca ali prej zapre.