Spletna tržnica Sveže.si in sveže mleko iz mlekomatov
Maks Vrečko z Zgoše je "postavil" spletno tržnico kmetijskih pridelkov in izdelkov Sveže.si, Jože Mulej s Sela pri Bledu pa mlekomate za prodajo svežega mleka.
Selo – Maks Vrečko in Jože Mulej imata že vsak svojo »zgodbo o uspehu«. 39-letni Maks se je na kmetiji na Zgoši pri Begunjah uveljavil s pridelovanjem Baronovih jagod ter z izdelovanjem različnih marmelad, sokov in jagodnih piškotov. Ko je z jagodami izpolnil vse cilje, ki si jih je zastavil, je blagovno znamko skupaj s tehnologijo pridelovanja prodal in se posvetil novi dejavnosti – popularizaciji uporabe »žive vode« v kmetijstvu, s katero je že pri pridelovanju jagod dosegel odlične rezultate. 40-letni Jože, po izobrazbi ekonomist, je bil v svoji poklicni karieri že molzač na farmi, inšpektor na carini in prodajalec kmetijske mehanizacije, najuspešnejši pa je kot kmet. Na kmetiji, ki so jo preselili iz središča vasi na obrobje, obdelujejo 90 hektarjev zemljišč, redijo 90 glav goved, od tega 40 do 50 krav molznic, in se ukvarjajo s turizmom. V novi hiši je trideset ležišč in šestdeset sedežev v jedilnici.
Tržnica brez posrednikov
Podjetna kmeta zdaj tudi poslovno sodelujeta. Maks vodi projekt za uveljavitev blagovne znamke Sveže.si in postavitev spletne tržnice, Jože bo v okviru te blagovne znamke v kratkem postavil pet mlekomatov za prodajo svežega mleka. »S spletno tržnico poskušamo vzpostaviti neposredni stik med pridelovalci sveže, kakovostne hrane in potrošniki. Če so vmes še posredniki – veletrgovina in maloprodaja, cena naraste, kakovost pa se zniža,« ugotavlja Maks in dodaja, da je spletna tržnica nastala na podlagi izkušenj pri prodaji kmetijskih pridelkov po internetu. Kot pravi, je na internetu veliko povpraševanje po kmetijskih pridelkih in izdelkih, vendar je težava v tem, da internet postaja podoben neprehodnemu gozdu, kjer je vedno težje najti prave informacije – na primer, o tem, kje se lahko kupi ajdov kruh, jabolčni kis ali sveži paradižnik. »Kmetje se pri predstavljanju svoje dejavnosti na internetu srečujejo z različnimi težavami. Interneta ne poznajo dovolj dobro ali ne prepoznajo njegove pomembnosti pri pospeševanju prodaje, vse skupaj pa je predrago. Če pa internetne strani že imajo, se z njimi nimajo časa ukvarjati ali jih iskalniki ne najdejo,« ugotavlja Maks in poudarja, da jim spletna tržnica omogoča enostavno predstavitev svoje dejavnosti oz. ponudbe. Na tržnici se lahko predstavijo le z osnovnimi podatki, možna je tudi povezava na internetno stran, ki jo kmetija že ima, ali izdelava lastne strani v okviru spletne tržnice.
Sveži hrana iz avtomatov
»Na spletni tržnici so »stojnice« že postavljene, na stojnicah pa za zdaj še ni kmetov, ki bi ponujali kakovostne pridelke in izdelke - mleko in mlečne izdelke, sadje, zelenjavo, jajca, med, kruh in še nekatere druge pridelke. Potrošnik bo, na primer, s klikom na sadje izvedel, kje ga lahko kupi, z iskalnikom se bo lahko omejil samo na kupce z Gorenjske. Če se bodo naša pričakovanja izpolnila, bo v enem letu na spletni tržnici svojo ponudbo predstavljalo približno dvesto kmetij iz vse Slovenije,« pravi Maks in poudarja, da bo tržnica začela delovati, ko bo Jože Mulej predstavil ponudbo svežega mleka iz mlekomatov. Mulejevi, ki na dan namolzejo od sedemsto do osemsto litrov mleka, bodo postavili pet mlekomatov: pri poslovni stavbi Triglavskega narodnega parka na Bledu, pri kavarni Jeglič v bližini prehoda čez železniško progo v Lescah, ob kavarni Ambienti za avtobusno postajo v Radovljici, v nekdanji vremenski hišici nasproti železniške postaje na Jesenicah in v Kranju, kjer pa se za lokacijo še niso dogovorili. Na Bledu naj bi mlekomat predvidoma začel delovati minuli petek, v Lescah in v Radovljici naslednji petek, na Jesenicah do konca avgusta in v Kranju do sredine septembra. »Prodajali bomo polnomastno, neobdelano in dnevno sveže mleko,« pojasnjuje Jože in razkriva nadaljnje načrte. »Na kmetiji se bomo lotili še predelave mleka, za to sem se letos že usposabljal v Franciji. Na lokacijah, kjer bodo mlekomati, bomo postavili še avtomate za prodajo nekaterih vrst mlečnih izdelkov pa tudi krompirja, jajc, kruha, sadja…«