Dr. Lepa Veljanovič, spec. fiziatrinja

Koža na soncu

Časi, ko smo se veselili brezskrbnega celodnevnega poležavanja na morskih plažah, so žal mimo.

Čeprav v Evropi še srečamo sonca željne turiste, pa velike avstralske plaže samevajo. Ljudje se veliko bolj zavedajo nevarnosti, ki jih prinaša oslabljen ozonski plašč in z njim močnejši sončni žarki. Čeravno nam je še kako všeč rjava barva kože, pa zdravniki vse bolj svarijo vse tiste, ki so jim modne zapovedi pomembnejše od zdravja. V današnjem prispevku bomo spregovorili o nevarnostih, ki spremljajo prekomerno izpostavljenost sončnim žarkom in spregovorili o primerni negi kože.

Merilo naj bo tip kože

Preden se odpravimo na sonce, je modro spoznati svoj tip kože. Kakšen tip kože bomo imeli, je odvisno od genetike, ki določa melanocitom, koliko pigmenta bodo ustvarili. Tako poznamo šest različnih tipov kože. Ljudje z naravnimi rdečimi kodri sodijo v tako imenovani keltski tip, ki jih strokovnjaki še najbolj svarijo pred izpostavljenostjo soncu. Njihova koža je občutljiva, saj nima dovolj primerne zaščite, ki jo drugim tipom nudi pigment. Prepoznamo jih po značilni barvi las, ki je lahko skorajda bela, blond, pa tudi oranžna in rdeča. Če le pogledajo na sonce, njihova koža hitro pordeči, opekline so zelo pogoste. Običajno imajo izpostavljene dele telesa posute s pegami. Njim priporočajo velike klobuke in pokrito telo z oblačili, ki ne prepuščajo sončnih žarkov. V Sloveniji prevladuje tretji tip; ob izpostavljenosti sonce kožo sicer opeče, vendar kasneje pridobi tipično rjavo obarvanost. Že četrtemu tipu na soncu koža močno porjavi, opeče pa je nikoli. Temnopolti ljudje spadajo že v šesto skupino. Če znamo prepoznati, v kateri tip sodimo sami in naši družinski člani, bomo lažje poskrbeli za pravilno zaščito, ki jo dosežemo ne le z izogibanjem sončim žarkom, klobuki in oblačili, ampak tudi z izborom primernih zaščitnih krem.

Kaj prinaša sonce

Nekoč tako opevano je danes izgubilo nekaj svojega sijaja, saj nam ne prinaša več le koristi, ampak prenekatero nevšečnost. Alergije na sonce so pogoste, vzroki zanje pa so različni. Tisti, ki ste nagnjeni k temu, se izogibajte sončenju na mokri travi, ki še povečuje delovanje UV žarkov, saj je toksični dermatitis pogost in se kaže z nastankom mehurjev na kontaktnih mestih. Podobno delujejo tudi snovi v parfumskih vodicah, zato pred sončenjem uporabljajte le vodo in milo. Ob tem je znano, da UV žarki prispevajo k tanjšanju kože, nastanku gub, so pa vzrok tudi resnejšim zapletom, kot je prekanceroza, ki je predstopnja kožnega raka.

Vse več črnega raka

Z dvema kvadratnima metroma in težo petih kilogramov pri odraslem človeku je koža naš največji organ, ki zahteva prav posebno pozornost, saj varuje vse druge organe in tkiva pred zunanjimi vplivi iz okolja. Odslikava telesno kondicijo in jo pogosto metaforično imenujemo ogledalo telesnega zdravja. Na celotni površini kože so razporejeni melanociti, ki tvorijo pigment. Ob določenih okoliščinah melanocitne celice podivjajo oziroma se pojavijo tipične spremembe na koži, ki kažejo na rakasto obolenje. Čeprav vzroki za nastanek melanoma še niso povsem raziskani, pa so neposredno povezani z dejavniki tveganja in eden od bolj znanih so tudi sončni žarki. Tako so avstralski znanstveniki dokazali, da ima ključno vlogo pri razvoju melanoma, izpostavljenost sončnim žarkom v otroštvu, ki so imeli za posledico mehurje zaradi sončnih opeklin. Vendar to ni odvisno le od časa izpostavljenosti ampak tudi od tipa kože, genetke, števila pigmentnih znamenj ter dejavnikov tveganja, ki so povezani z razvojem orjaških ali kongenitalnih in displastičnih znamenj ter Lentigo maligna, ki se lahko razvije pri starejših ljudeh.

Vsakodnevna skrb za zdravo kožo

Skrb za zdravo kožo se začne že z zdravo prehrano. Ne le jedi, bogate z vitamini in minerali, ampak tudi pitje tekočine je pomembno. Okoli dva litra sveže vode, nesladkanega čaja, limonade, svežega soka je primeren vnos, v poletnih dneh pa moramo zagotoviti še dodatnega pol litra. Seveda je količina popite tekočine odvisna tudi od tega, kje in v kakšnih okoliščinah se nahajamo. Oblačila, senčniki, čepice in klobuki bodo zaščitili kožo pred zunanjimi vplivi, kakovostna sončna očala oči, pomemben pa je tudi pravilen izbor krem z zaščitnimi faktorji. Glede na tip kože bomo vedeli, kateri so tisti pravi. Strokovnjaki priporočajo, naj ne izberemo kreme, ki bi imele nižji zaščitni faktor kot 15, brez potrebe pa je, da bi izbirali višje od 30. Ne pozabite na nego kože tudi med kopanjem in po sončenju, ko jo ohladimo in nahranimo z različnimi losijoni in bogatimi kremami. Ob tem pogosto pozabljamo, da je zaščita ustnic, dlani, las, nohtov in podplatov prav tako pomembna kot nega drugih delov kože.

Posebna pozornost gre najmlajšim

Našo posebno pozornost pa moramo posvetiti tudi zaščiti otrok. Vedeti je treba, da otroci, stari nekaj mesecev, nimajo kaj delati na soncu, saj še nimajo razvite naravne zaščite tako, kot jo imajo odrasli. To ne velja le na plažah. Že nenamerno izpostavljanje sončnim žarkom je dovolj, da se pojavijo že prej omenjene težave. Torej otroško kožo zaščitimo s primernimi oblačili in namažemo s kremami, ki vsebujejo zaščitne faktorje, primerne za otroke. Najboljši nasvet zanje dobite v lekarni! Ne glede na leta pa je pomembno, da se čimbolj izogibamo soncu takrat, ko je ta najvišje na nebu. Če bomo torej od 11. do 15. ure lepo notri na hladnem, bomo tako svoji koži kot svojemu zdravju naredili veliko uslugo.

Škodljivo tudi izogibanje soncu

»Čeprav so opozorila na mestu, pa je dobro vedeti, da je kljub vsem znanim dejstvom o škodljivosti prekomernega sončenja popolno izogibanje sončenju, tako v otroštvu kot mladosti in kasneje, prav tako lahko škodljivo!« poudari dr. Lepa Veljanovič, spec. fiziatrinja, akupunkturologinja in balneologinja v Termah & Wellnessu v Liffe Classu v Portorožu. Zdravnica nadaljuje: »Sonce deluje bakteriocidno, zdravi marsikatero težavo s kožo in je zelo pomembno pri tvorbi vitamina D. Vitamin D pomaga pri absorbciji kalcija iz prebavnega trakta in s tem pri preprečevanju oz. zmanjševanju razvoja rahitisa v mladosti in osteoporoze v zrelejših letih. Prav pri osteoporozi celo priporočamo izpostavljanje soncu med 10. in 16. uro, vendar le od 15 do 20 minut. Za to vrsto sončenja pa obisk plaže ni potreben, dovolj je že sprehod v poletnih oblačilih, da je koža bolj odkrita. Tako izpostavljanje ni vprašljivo, saj je kratkotrajno. Če postopoma, z zmernim sončenjem začnemo že maja in zaključimo ob koncu septembra, ne pride do opeklin, ki so dejansko nevarnost v nastanku kožnega malignoma. Vsekakor pa sta izredno pomembna zmernost in čas izpostavljanja.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sobota, 30. junij 2018 / 10:12

Na pomoč z novim vozilom

Na pobudo učitelja Mirka Rojine je bilo pred devetdesetimi leti v Bitnjah ustanovljeno samostojno gasilsko društvo, ki danes šteje tristo članov in še vedno uspešno skrbi za požarno varnost.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 22. julij 2009 / 07:00

Bo kranjski župan poslanec ali direktor?

Kranj - Vse glasnejša so ugibanja, ali se kranjski župan Damijan Perne umika z mesta poslanca v parlamentu (tam zastopa poslansko skupino Zares), saj naj bi se, po neuradn...

Zanimivosti / sreda, 22. julij 2009 / 07:00

Anketa: Ohranjajo tradicijo klekljanja

Na Čipkarskih dnevih v Železnikih je tudi letos potekalo klekljarsko tekmovanje odraslih in otrok. Nekatere od njih smo vprašali, zakaj in kako dolgo že sukajo klekeljne.

Gospodarstvo / sreda, 22. julij 2009 / 07:00

Razprodaje izgubljajo pomen

Trgovci po novem ponujajo akcije in ugodnosti pred in med razprodajo, zato so te (tako menijo nekateri trgovci) izgubile pomen.

GG Plus / sreda, 22. julij 2009 / 07:00

Dopust preživijo v domu upokojencev

V času dopustov nekateri gorenjski domovi za upokojence starejšim osebam, ki rabijo stalno varstvo, nudijo možnost začasne namestitve.

GG Plus / sreda, 22. julij 2009 / 07:00

Pri osemdesetih igra tenis

"Tudi na stara leta je telesna aktivnost zelo pomembna," pravi Janez Vagner, upokojeni učitelj telovadbe s Pristave, ki pri 80 letih še vedno trikrat na teden igra tenis.