Vzdržljivost na treh klancih
Jesenski del tekaške sezone se nezadržno bliža in v tem primeru so poletni meseci ključnega pomena pri nabiranju prepotrebnih bazičnih kilometrov. Predstavljamo odlično tekaško traso, ki pa od tekača zahteva precej vzdržljivosti, moči in vztrajnosti.
Ponavadi si tekači sezono razdelimo na dva dela, in sicer prvi spomladanski del in potem še jesenski del. Seveda so tekme na sporedu tudi v poletnih mesecih, a tisti, ki želi vsaj kolikor toliko dobro nastopati v jesenskem delu, mora poleti več pozornosti posvečati treningu kot tekmovanjem. Kdor misli, da bo lahko preko celega leta ohranjal visok nivo pripravljenosti, se moti. Tega so sposobni le vrhunski atleti, ki jim rekordne znamke in laskavi naslovi niso tuji. Rekreativec pa se mora zavedati, da ima poleg športa še vrsto obveznosti, ki jih mora vsakodnevno opravljati in na nobeno od teh se ne sme popolnoma navezati, saj potem lahko trpijo druge stvari. Torej, zmernost pri vsem. Vsi že vemo, kako pomembni so kilometri teka, da dosežemo nivo, ko lahko pritisnemo na intenziteti.
Če vas bodo kdaj zasrbele pete in se boste želeli preizkusiti na kakšnem daljšem treningu, se zapeljite v Besniško dolino in lahko odtečete tisto pravo traso, ki ponudi vse, kar mora izkusiti vzdržljivostni tekač. Štartamo v Spodnji Besnici pred gasilskim domom in nadaljujemo po glavni cesti do Zgornje Besnice, kjer na koncu vasi zavijemo desno in se spustimo do reke Save, od koder nadaljujemo ob železniški progi po makadamski cesti proti Podnartu in nato levo po glavni cesti proti Lipnici do odcepa za Češnjico, kjer pa se začne tisti težji del. V razmahu petih kilometrov moramo »obdelati« tri dokaj težke klance in prav tako spuste in končno še zadnji rahlo razgiban del do izhodiščne točke. Trasa je zanimiva, ker se ves čas menjava ritem teka, prav tako tudi podlaga, »čiste« ravnine je izredno malo. To je trening, ki naredi tekača močnega. Sam na tej trasi vedno najbolj trpim, a ko jo hitro odtečem, vem, da sem v dobri formi. Tako progo imamo lahko tudi za testno, kjer si npr. redno dvakrat na mesec merimo čas in nato lahko ocenjujemo, ali napredujemo ali izgubljamo v telesni pripravljenosti.