V kampih doslej manj gostov
V začetku poletne sezone je slabo vreme iz gorenjskih kampov pregnalo številne turiste, svoje je dodala še recesija. A turistični delavci ostajajo optimistični, saj je dobršen del sezone še pred njimi.
»Že pred sezono smo se zavedali, da ne bo rekordna, potem pa nam je še slabo vreme zadalo udarec ravno, ko bi se kamp moral pospešeno polniti,« ugotavlja Sašo Gašperin, direktor kampa Šobec, kjer od aprila opažajo v povprečju za četrtino manjšo zasedenost v primerjavi z lani, kar pripisujejo recesiji in vremenu. »Kar dva, tri tedne je bilo slabo vreme, ki je pregnalo številne goste. Tisti, ki so nameravali pri nas bivati dlje časa, so po enem tednu odšli. Najmanj smo imeli 180 gostov. A zdaj je pogled na kamp znova lepši, saj je zaradi lepega vremena število gostov začelo strmo naraščati. Ni še vse izgubljeno. Glavna sezona je pred vrati,« je optimističen Gašperin, zaveda pa se, da lanskih rezultatov - 20 tisoč gostov in 80 tisoč nočitev – nikakor ne bodo presegli. Doslej so namreč zabeležili okoli 6500 gostov in 17 tisoč nočitev.
V kampu Danica v Bohinjski Bistrici dosedanjo sezono ocenjujejo kot slabo. »Do konca junija smo zabeležili 5867 nočitev, kar je celo štiri odstotke več kot lani, v prvi polovici julija pa samo 2944 nočitev, kar je četrtino manj kot lani. Do 14. julija smo tako imeli skupaj 8811 nočitev oz. osem odstotkov manj kot lani. Krivo je slabo vreme, v zadnjih dneh pa je slabša zasedenost tudi posledica na splošno slabše turistične sezone,« meni Jože Kocjanc, vodja strokovne službe Turističnega društva Bohinj. Največ njihovih gostov prihaja iz Nizozemske, sledijo Nemci in Slovenci, povprečna doba bivanja pa je štiri dni. Letos opažajo manj Belgijcev in Slovencev, več pa je turistov iz Nemčije, Francije in Finske.
V blejskem kampu v Zaki so do sredine junija, ko se je začelo slabo vreme, našteli približno enako število nočitev kot lani. »Dolgotrajno slabo vreme ob začetku glavne sezone je povzročilo precejšen upad gostov, tako da imamo ta čas približno petnajst odstotkov nočitev manj kot v lanski sezoni,« je razložila Nika Moric, vodja prodaje in recepcije Campinga Bled. Poleg vremena za slabši obisk krivi tudi slabe objave o hrvaških kampih v glavnih evropskih kamping vodičih, kjer jih označujejo kot ene najdražjih v Evropi, glede na kakovost: »Ker imamo kar polovico gostov, ki potujejo naprej na Hrvaško, je tudi to pripomoglo k izpadu nočitev, svoje pa je dodala še recesija.« Letos so našteli blizu 27 tisoč nočitev, s 25 odstotki prevladujejo nizozemski turisti, sledijo jim Nemci, Italijani, Britanci, Belgijci in Danci, Slovenci pa predstavljajo okoli dva odstotka. Glede nadaljevanja sezone so optimistični, pravi Nika Moric: »Odkar je lepše vreme, dnevno beležimo več nočitev kot v lanski sezoni. Kamp je ta čas poln in verjamemo, da bo tako do konca avgusta.«
Tudi Kamp Kamne na Dovjem pri Mojstrani se je minuli teden precej napolnil, zadovoljno ugotavlja lastnica Ana Voga: »Zasedenost je bila junija v primerjavi s prejšnjimi leti skoraj enaka, le vreme ni bilo lepo. Zaradi veliko snega po gorah je manj planincev. Največ turistov je iz Češke, povprečno bivanje traja od enega do treh dni. Trenutno opažamo malo Nizozemcev, a se njihovi dopusti šele začenjajo, vedno več pa je Francozov in Švicarjev.«
V kampu Smlednik v Dragočajni so julija našteli manj nočitev kot lani. Glavni razlog je po mnenju Sreča Rozmana, predsednika Turistične zadruge Dragočajna-Moše, ki upravlja kamp, slabo vreme in ne toliko recesija, saj so maja našteli celo več nočitev kot lani, junija pa jih je bilo 660 oz. 20 manj kot lani. »Ta čas imamo okoli 150 gostov. Njihovo število se povečuje in mislim, da še vedno lahko dosežemo lanskih osem tisoč nočitev,« je optimističen Rozman.