Majhen spomenik za veliko smetarsko zmago
Krajani Tenetiš in Mlake so si po 37 letih prejšnji teden oddahnili, saj gore odpadkov ne bodo več onesnaževale njihovega okolja, kljub veselju ob veliki zmagi, ki so ji postavili celo spomenik, pa jih skrbi, kako bo potekala sanacija smetišča.
Tenetiše – Za čisto okolje, za zdravje naših otrok, 120 dni vztrajanja krajanov Mlake in Tenetiš, 2. 11. 2007 – 29.2. 2008 – to je napis na tabli spomenika, ki so ga na krajani Mlake in Tenetiš sestavili in minuli petek tudi slovesno odkrili v gozdičku blizu smetišča Tenetiše. Čeprav gre zgolj za skromen kamen (nepridipravi so ga prejšnji teden že popisali), pa so ob njem vsi po vrsti zagotavljali, da je zanje zmaga še kako pomembna. »Znamenje je sicer skromno in majhno, naša zmaga pa je velika. Še enkrat smo dokazali, da je v slogi moč, in uspeha, da se končno zapira smetišče tukaj na Tenetišah, smo res lahko veseli,« je povedala članica civilne iniciative Vika Petkovič in doživela gromek aplavz okoli sto petdeset zbranih krajanov Mlake in Tenetiš, pa tudi nekdanjega ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika in župana Cerkelj Franca Čebulja, ki sta se na povabilo društva za ohranitev Udin boršta ter civilne iniciative Mlake in Tenetiš pridružila krajanom na prijetnem druženju s piknikom. »Nič manj kot z dejstvom, da nam je uspelo doseči, da se je s 15. julijem zaprlo smetišče tu v Tenetišah, sem vesel, ker nam je uspelo združiti krajane obeh vasi in skleniti vrsto prijateljstev. Znali smo stopiti skupaj in vztrajati. Ne morem sicer reči, da danes slavimo zmago, zagotovo pa to doživljamo kot uspeh,« je v imenu društva za ohranitev Udin boršta poudaril Miran Hude ter dodal, da je njihov boj in nato kompromis z mediacijsko pogodbo zgled, kako je z dialogom mogoče rešiti podobne zaplete.
»Krajani Tenetiš in Mlake smo dokazali, da smo bolj evropski kot naša birokracija. Pri tem nam je z mediacijo pomagalo ministrstvo za okolje, to pa je ena redkih okoljskih mediacij v Evropi in je zgled tako v Sloveniji kot tujini. Gre za vzor, kako se je mogoče dogovoriti, kaj je za okolje in ljudi najbolj primerno. Z mediacijo smo namreč dokazali, da je lokacija blizu vasi neprimerna, da je na tem mestu kraški teren, ki ga deponija ogroža. Dokazali smo, da mora družba razumeti, da je treba paziti na naše okolje. Prav tako sem vesela, da smo z mediacijo dosegli, da so se o smeteh začeli pogovarjati naši otroci, začeli so paziti na smeti,« je v imenu Civilne iniciative Mlaka poudarila Marjeta Terčelj in dodala, da je v zadnjem letu in pol veliko naredila tudi Komunala Kranj, zato upa, da bodo v bodoče tudi na Gorenjskem znali rešiti problem smeti.
Kot je na priložnostni tiskovni konferenci povedala članica komisije za zaprtje smetišča Tenetiše in civilne iniciative Mlake Marina Kavčič, pa jih sedaj skrbi, kako bo s sanacijo deponije. »Deponijo je najlaže zapreti, spustiti rampo. Bolj nas skrbi, kaj bo s sanacijo: ne le s sanacijo deponije, ampak tudi s posodobitvijo zbirnega centra, ki v ostaja v Tenetišah. Ta je zastarel, ker bo treba sedaj odpadke ločevati, pa bo zagotovo v ta zbirni center odpadke vozilo še več ljudi. Zato mislim, da bi ga morali čim prej urediti tako, kot je treba,« je poudarila Marina Kavčič.