Kranjski odpadki v Logatec
"Pogodba še ni podpisana, vendar smo dogovorjeni, da bomo odpadke lahko odlagali na deponijo v Logatec," pravi Damijan Perne, župan Mestne občine Kranj.
Kranj – Del odpadkov iz občin Upravne enote Kranj bodo po dogovoru gorenjskih županov vozili na jeseniško Malo Mežaklo, za drugi del pa naj bi danes podpisali pogodbo z logaško deponijo. Na ta način je rešeno najhujše vprašanje, s katerim se ukvarjajo v Komunali Kranj: kam odlagati odpadke iz Kranja, Nakla, Cerkelj, Preddvora, Jezerskega in Šenčurja.
»Iz Tržiča še nimamo rešitve, čeprav bi morali po operativnem programu odpadki na njihovo deponijo v Kovor. Kolikor vem, gredo pogajanja kolega Boruta Sajovica v pravo smer, zato računamo na ugodno rešitev,« je povedal župan Damijan Perne. Z romanjem odpadkov v Logatec bodo nastali nekoliko višji stroški prevoza, medtem ko odlaganje ni dražje. Župan še napoveduje, da bodo narasli tudi drugi stroški ravnanja z odpadki, zato se bo smetarina za Kranjčane občutno podražila.
Minister Karl Erjavec je prejšnji teden poudaril, da bi morala biti temeljna skrb pri ravnanju z odpadki namenjena zniževanju količine odloženih odpadkov: »V slovenskem prostoru preveč govorimo o odlagališčih in odlaganju odpadkov, ne pa o ciljih regijskega ravnanja s komunalnimi odpadki.« Komunalni odpadki v Sloveniji predstavljajo več kot 84 odstotkov vseh odpadkov, ločeno nam jih uspe zbrati le dobrih 11 odstotkov. Med največje razloge za slabo ločevanje je, da veliko občin še vedno nima zgrajenih ustreznih zbirnih centrov, zbiralnic in sortirnic, kar je predpogoj za uspešno izvajanje operativnega programa in doseganje okoljskih ciljev.
V Komunali Kranj opozarjajo, da se bodo stroški priprave odpadkov, prevoza in odlaganja zelo povečali. »Manj odpadkov bomo prepeljali in odložili, manjši bodo stroški. Opažamo, da je v običajnih zabojnikih vse preveč odpadne embalaže, papirja, stekla, plastike, pločevink … Čeprav trenutno zberemo okoli 28 odstotkov takšnih odpadkov, je to premalo, zato pozivamo k doslednemu ločevanju,« opozarjajo iz Komunale Kranj, ki jo vodi Ivan Hočevar.
Včeraj pa se je za vedno zaprlo odlagališče Tenetiše, zato civilni iniciativi Mlaka in Tenetiše ter Društvo za ohranitev Udin boršta danes pripravljata srečanje krajanov. »Ob zaprtju se dobimo na lokaciji, kjer smo 120 dni demonstrirali in se na ta način tudi zbližali,« je povedala Marina Kavčič iz civilne iniciative Tenetiše in dodaja: »Šele sedaj verjamemo in se zavedamo, da je konec vseh obljub in mor. Nikomur nismo več zaupali, zato danes praznujemo.« Danes okoli 18. ure se tako dobijo na mestu protesta, tu bodo proslavili tudi začetek združenja vasi in sodelovanja vaščanov Tenetiš in Mlake, saj so danes povezani kot nikoli prej.