Ko nesreča ne počiva
Pred odhodom na dopust razmislite o sklenitvi zdravstvenega zavarovanja z asistenco v tujini. Na izbiro imate Evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, pa tudi prostovoljna komercialna zdravstvena zavarovanja.
Pogoj za pridobitev Evropske kartice zdravstvenega zavarovanja je sklenjeno obvezno zdravstveno zavarovanje. Kartico vam Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v tem primeru izda brezplačno, praviloma za leto dni, petnajst dni pred pretekom pa lahko naročite novo kartico. Naročite jo lahko preko spletnih strani ZZZS, v njihovih samopostrežnih terminalih, preko GSM ali osebno. Prejmete jo štiri delovne dni po naročilu. Če imate nujen odhod v tujino in ne morete čakati na kartico, vam bodo na območni enoti zavoda izdali certifikat, ki enakovredno nadomešča to kartico.
»Zavarovane osebe lahko z Evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja uveljavljajo zdravstvene storitve v državah članicah Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora ter v Švici, na Hrvaškem in v Makedoniji, z evropsko kartico neposredno pri zdravnikih oziroma zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže. Obseg in vrsto zdravstvenih storitev opredeli zdravnik, ki sprejme zavarovano osebo na zdravljenje, pri čemer je ključnega pomena opredelitev pričakovane dolžine bivanja v tujini. Za Bosno in Hercegovino vam bomo izdali t.i. konvencijsko potrdilo pod enakimi pogoji kot Evropsko kartico zavarovanja. V drugih državah (Srbija, Črna gora, ZDA itd.) je potrebno zdravstvene storitve plačati, ob prihodu domov pa lahko zaprosite za povračilo stroškov pri območni enoti ali izpostavi ZZZS, pri čemer je zavarovana oseba upravičena do povračila le za nujne zdravstvene storitve, v višini dejanskih stroškov, vendar ne več od povprečne cene teh storitev v Sloveniji. Zavarovanim osebam ZZZS za čas bivanja v teh državah, s katerimi nimamo sklenjenega dogovora, svetujemo sklenitev komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini,« pravi Petra Nadižar Štirn, vodja Oddelka za izvajanje obveznega zdravstvenega zavarovanja na ZZZS, Območni enoti Kranj.
Izvajalcem zdravstvenih storitev zadošča, da imate pri sebi samo Evropsko kartico zavarovanja z izjemo Hrvaške, ko vam bodo h kartici na ZZZS pripeli še dopis, ki ga morate obvezno predložiti. Lahko se vam zgodi, da vam v kakem odročnejšem tujem kraju ne bodo vzeli kartice, kljub sklenjenemu dogovoru med državama. »Pri uveljavljanju povračila stroškov morate obvezno predložiti medicinsko dokumentacijo in originalne račune,« pravi Štirnova in opozarja: »Z Evropsko kartico pa ne morete uveljavljati povračila za načrtovano zdravljenje denimo v Nemčiji. Za to so drugi postopki.«
In kako je z nujnimi prevozi iz tujine do doma? »Prevoz ni pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. V tem delu svetujemo dodatno sklenitev komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini,« poudarja Štirnova.
24-urna asistenca
Eno od najbolj poznanih asistenčnih zdravstvenih zavarovanj oseb pri potovanju in bivanju v tujini je zavarovalna polica Coris. S polico oziroma kartico Coris imate po besedah Francija Strniše, direktorja kranjske poslovne enote zavarovalnice Adriatic Slovenica, zagotovljeno zdravstveno asistenco v vseh državah sveta, običajno v mreži javnih zdravstvenih ustanov. »To zavarovanje nam da neko varnost v primeru, ko bomo iskali predvsem nujno medicinsko pomoč; lahko pa je to tudi zobobol ali močna alergijska reakcija na sonce, ko je potreben zdravniški poseg. Na vsaki kartici Coris je napisana telefonska številka, ki je zavarovancem na voljo 24 ur na dan v slovenskem jeziku. Ko pride do bolezni ali poškodbe, je najbolj prav, da pokličete v Corisov center, kjer vam bo operater dal navodila ali organiziral zdravljenje, če je seveda za to še čas in za življenje ne štejejo minute,« svetuje Strniša.
Polica Coris naj bi zagotavljala tudi nujne reševalne prevoze v domovino, bodisi z rešilnim vozilom ali helikopterjem, če zdravniki ocenijo, da je to potrebno. »Svetujem pa, da se o variantah nujnih prevozov v domovino natančno pozanimate že ob sklenitvi zavarovalne police.« Vedno pa ni dovolj, da imamo pri sebi samo kartico Coris, kot poudarja Strniša: »Najpogosteje res zadostuje kartica, na kateri je napisana številka vaše zavarovalne police. Kljub temu svetujemo, da vsekakor vzamete na pot še polico Coris, ki jo shranite v kovček za vsak primer, če bodo od vas zahtevali dodatna preverjanja, ker gre za mednarodno asistenco.«
Lahko se nam zgodi nesreča na križarjenju, ko je pri roki samo ladijski zdravnik, ki ne deluje v mednarodnem sistemu Coris. V tem primeru boste strošek nujne medicinske pomoči morali kriti sami, ob prihodu domov pa boste s priloženo medicinsko dokumentacijo (seveda ne za kozmetično nego obraza) in originalnimi računi uveljavljali povračilo stroškov zdravljenja. Lahko se zgodi, da bodo od vas zahtevali plačilo tudi v kaki odročni vasici na primer v Kazahstanu, za kar boste uveljavljali povračilo stroškov pod enakimi pogoji kot v prejšnjem navedenem primeru. »Ne bo se vam pa to zgodilo na Hrvaškem, v Avstriji, Švici, Franciji in v ostalih turističnih državah sveta, kjer asistenčna zavarovanja dobro poznajo,« je še dejal sogovornik.