Telo je hvaležno za vsak prehojeni korak
Razgiban otrok se lažje spopada s stresom, s tekmovalnostjo in storilnostjo, ki jih srečuje na vsakem koraku. Otrok, ki se ukvarja s športno dejavnostjo, lažje sledi pouku, saj ga telo ne meče ves čas s stola.
Naši otroci in mladostniki so premalo razgibani, telesna aktivnost mladih upada in fantje krepko prekašajo dekleta po količini časa, ki ga posvetijo športu. Vse to so podatki, ki bi nas morali skrbeti, saj spada telesna aktivnost med dejavnosti, ki zelo vplivajo na zdravje, na zdrav življenjski slog tudi v kasnejših letih, ne samo v otroški dobi. Kar se Janezek nauči, to Janez zna … Vzroki za naštete primanjkljaje so razvidni, če se le malo ozremo naokrog. Otroci ne hodijo peš, ker je to nevarno. Peš ne hodijo niti takrat, ko bi lahko, ker iščejo lagodnost in izkoristijo vsako priložnost, ki se jim ponudi za prevoz. Tudi pri kolesarjenju imamo starši pomisleke, saj smo kot prometni udeleženci priče vsakodnevnim nesrečam. Dvorišča postajajo parkirišča in igrišča so zbirališča. Kvadratni metri v stanovanjih bolj omejujejo kot spodbujajo gibanje. Prosti čas otrok postaja organiziran in skrčen zaradi tisoč in ene dejavnosti. Pa vendarle – odrasli lahko poskrbimo za večjo telesno aktivnost otrok in jih pri tem vodimo.
Poletje kar kliče po gibanju in izkoristimo ta čas kot naložbo za jesen. Človeško telo je ustvarjeno za gibanje in zato je tovrstna lenoba pravzaprav boj proti samemu sebi. H gibanju bi morali spodbujati čim večji delež šolske populacije, saj se posledice kažejo tudi na šolskem področju. Priporočljiv odmerek gibanja je vsaj eno uro vsak dan.
Otrok, ki ima zadovoljeno to potrebo, se lažje uči, dosega boljše rezultate, ima dobro samopodobo in se hitreje vključuje v družbo. S športno dejavnostjo poskrbimo za prekrvitev, vplivamo na imunski sistem in poskrbimo za boljše delovanje možganov. To vpliva na koncentracijo, na grobo in fino motoriko, ki jo otroci potrebujejo pri risanju, pisanju, ustvarjanju, na usklajevanje gibov, na razvoj čutov …
Razgiban otrok se lažje spopada s stresom, s tekmovalnostjo in storilnostjo, ki jih srečuje na vsakem koraku. Otrok, ki se ukvarja s športno dejavnostjo, lažje sledi pouku, saj ga telo ne meče ves čas s stola. Otroci, ki preživijo veliko časa pred televizorji in za računalniki, so pogosteje nemirni. S telesno aktivnostjo pa vplivamo tudi na nadlogo modernega časa – prekomerno telesno težo.
V dobro vseh nas, predvsem pa naših otrok razmislimo o družinski telovadbi, o različnih možnostih gibanja in sproščanja ter bodimo otrokom dober zgled. Možgani, mišice, kosti in celice v telesu nam bodo hvaležne za vsak prehojeni korak …