Kronika tedna
Bolnišnica nezakonito služila z eritropoetinom?
Na okrožnem sodišču v Celju se je začelo sojenje generalnemu direktorju zavoda za zdravstveno zavarovanje dr. Samu Fakinu, ker naj bi še kot direktor celjske bolnišnice storil goljufijo. V obtožnici je zapisano, da naj bi med 1. aprilom 1999 in 31. decembrom 2001 zdravnikom na celjskem oddelku za ledvične bolezni zamolčal, da je v skladu s področnim dogovorom za bolnišnice generično zdravilo eritropoetin že vključen v ceno dialize. Ker so zdravniki zdravilo pacientom izdajali na recept, je na ta način Fakin bolnišnici pridobil protipravno premoženjsko korist v višini 76 milijonov evrov, je prepričano tožilstvo. Fakin je dejal, da se ne čuti krivega, saj je bilo eritropoetin dovoljeno pisati na recept do 27. julija 2002, ko je začel veljati spremenjen pravilnik. Prepričan je, da gre v ozadju za politične gonjo zoper njega, vse skupaj pa se je začelo, ko je v celjsko bolnišnico začel uvajati spremembe, ki so bile za nekatere zdravnike neprijetne.
Zavašnik bo kmalu moral v zapor
Višje sodišče v Ljubljani je zavrnilo prošnjo Roberta Tomasa Zavašnika, lastnika diskoteke Lipa v Spodnjih Pirničah, za odlog prestajanja kazni. Zavašnika so obsodili na pet let zapora zaradi povzročitve splošne nevarnosti s hudimi posledicami, potem ko so v gneči pred njegovo diskoteko umrla dekleta, stara petnajst in sedemnajst let. Zavašnik je sicer med sojenjem sodišču dopovedoval, da ni mogel predvideti, kaj se bo zgodilo pred njegovim lokalom, krivdo pa najprej zvalil na mamo, ki da je v resnici vodila lokal, in varnostno službo, nato pa tudi na posamezne mlade obiskovalce diskoteke. Do tragičnega dogodka je prišlo pred božičem leta 2005, ko so v Lipi organizirali zabavo ob začetku novoletnih počitnic. V Spodnjih Pirničah se je tedaj trlo mladih, željnih zabave. Množica, ki je ostala zunaj, je začela riniti proti vhodnim vratom, gneča pa je bila usodna za tri mladoletne obiskovalke.
Ceste zahtevale dve življenji
Policisti so prejšnji teden obravnavali 152 prometnih nesreč, ki so se zgodile na naših cestah, v njih pa sta dve osebi umrli, lažje ali huje pa se je ranilo 194 oseb. Zadnji konec tedna se je zgodilo devet prometnih nesreč, v katerih je ena oseba izgubila življenje, ranilo pa se je osem udeležencev. Kot so sporočili z Generalne policijske uprave, sta bila najpogostejša vzroka prometnih nesreč neprilagojena hitrost in neupoštevanje pravil o prednosti. Slovenske ceste so letos zahtevale 91 smrtnih žrtev, v enakem obdobju lani pa 96.