Če opazite znake bolezni, podobne gripi, z mrazenjem, vročino, bolečinami v mišicah in kosteh, nahodom, bolečinami v žrelu, ostanite doma, po telefonu pokličite svojega izbranega zdravnika, ki vam bo svetoval, kako naprej. (Foto: Tina Dokl)

Gripa se širi, pazite na higieno

Do včeraj dopoldne štirje primeri nove gripe v Sloveniji, od tega eden na Gorenjskem. Zboleli dobro okrevajo. Zdravstveni zavodi na Gorenjskem imajo načrte ukrepanja za primer pandemije, največji problem bo verjetno, kako ločiti zdrave od okuženih, ko bodo prihajali k zdravniku in po zdravilo.

Kranj – Od 19. junija do včeraj dopoldne so v Sloveniji potrdili štiri primere okužbe z novim virusom gripe A (H1N1), od tega enega na Gorenjskem. 59 laboratorijsko pregledanih vzorcev je bilo negativnih. »Za zdaj je vznemirjenje odveč, saj bolezen še vedno v večini primerov poteka blago,« je poudarila dr. Alenka Kraigher, predstojnica Centra za nalezljive bolezni na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ). Do konca prejšnjega tedna je zbolelo blizu šestdeset tisoč ljudi v 113 državah sveta. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je umrlo 288 ljudi, največ v Mehiki in ZDA. O prvi smrtni žrtvi so poročali iz Velike Britanije. Sredi junija je generalna direktorica Svetovne zdravstvene organizacije razglasila najvišjo, 6. fazo pandemske pripravljenosti gripe, kar pomeni, da se novi virus gripe širi med ljudmi v več kot eni regiji, da je pandemija v teku in da bo najverjetneje trajala nekaj mesecev.

»Že 3. junija smo imeli na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj sestanek odgovornih oseb zdravstvenih zavodov Gorenjske za načrtovanje in koordinacijo ukrepov ob pandemiji gripe. Na sestanku so bili odgovorni iz Osnovnega zdravstva Gorenjske, Zdravstvenih domov Kranj, Radovljica, Tržič in Jesenice, Splošne bolnišnice Jesenice, Bolnišnice Golnik, Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj, Psihiatrične bolnišnice Begunje, Gorenjskih lekarn in Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj. Vsi imajo pripravljene načrte ukrepanja za primer pandemije, pričakujejo pa tudi določene težave, katere smo posredovali Ministrstvu za zdravje. Največji problem bo verjetno, kako ločiti zdrave od okuženih, ko bodo prihajali k zdravniku in po zdravilo,« je povedala direktorica Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj dr. Irena Grmek Košnik.

Irena Grmek Košnik je povedala, da so že na sestanku 3. junija izvolili regijsko koordinacijsko skupino, ki jo sestavljajo predstavniki bolnišnic, Osnovnega zdravstva Gorenjske in epidemiologinji z Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj. Znana je tudi vloga in pristojnost regijskega Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj v primeru pandemije. Ta naj bi usklajeval aktivnosti za izvedbo ukrepov v primeru pandemije na regionalni ravni, spremljal epidemiološko situacijo gripe v regiji, v primeru suma okužbe in pri že potrjeni okužbi posameznika z virusom gripe bi zaščitil najbolj tesne kontakte, koordiniral in pomagal bi pri cepljenju v sodelovanju z drugimi izvajalci, strokovno pomagal izvajalcem zdravstvene dejavnosti na regijski ravni pri izvajanju preventivnih ukrepov, izvedel potrebne ukrepe za preprečevanje nadaljnjega širjenja in zmanjševanja obolevnosti in škode zaradi pandemije, informiral strokovno in laično javnost ter skrbel za transport mikrobioloških vzorcev v virusni laboratorij Inštituta za varovanje zdravja.

Higiena je najboljša preventiva

Podobno kot pri sezonski gripi se virus nove gripe prenaša s človeka na človeka s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri kašljanju, kihanju, govorjenju na razdalji enega metra … »Prenos je najbolj pogost med družinskimi člani. Izjemno pomembna je samozaščita. Širjenje okužbe najbolj preprečujemo s higieno kašlja: kadar kašljamo ali kihamo, si usta zakrijemo z robcem, ki ga odvržemo v koš za smeti, roke pa si umijemo ali pa kašljamo v zgornji del rokava. Preventiva je tudi pogosto umivanje rok z milom in vodo ter izogibanje stikov z bolnimi ljudmi. Če zbolimo, ostanemo doma, da ne širimo okužbe. Ker večina prebivalstva nima imunosti, se bolezen, ki jo povzroča virus nove gripe, hitro širi. Bolezen spoznamo po povišani telesni temperaturi, kašlju, vnetju žrela, bolečinah po telesu, glavobolu, mrazenju in utrujenosti. Pri majhnih otrocih poteka okužba lahko z neznačilno klinično sliko in jo težko ločimo od drugih virusnih okužb. Okužba z novim virusom poteka blago, le pri redkih bolnikih težko, tako da potrebujejo zdravljenje v bolnišnici. Ni še znano, katere starostne skupine bo okužba z novim virusom gripe najbolj prizadela. Izkušnje so skope, trenutni podatki kažejo na to, da bo le manjši del bolnikov potreboval bolnišnično oskrbo, večina pa se bo lahko zdravila doma. Podobno kot okužba z virusom sezonske gripe tudi okužba z novim virusom gripe poslabša osnovno, kronično bolezen. Trenutno imamo na voljo zdravila za zdravljenje gripe, ki skrajšajo in omilijo potek bolezni ter preprečujejo zaplete. Zdravljenje je treba začeti 48 ur po pojavu simptomov. Bolniki so kužni, dokler imajo znake bolezni oziroma do sedem dni po začetku bolezni. Pri otrocih, posebno najmlajših in imunsko oslabljenih, je obdobje kužnosti lahko do deset dni,« je povedala Grmekova.

Slabo počutje, zmerno povišana telesna temperatura (do 38 stopinj Celzija), nahod in kašelj sami po sebi niso vzrok za obisk dežurnega zdravnika. »Težave si v tem primeru poskušamo olajšati brez zdravniške pomoči tako, da vzamemo zdravilo proti vročini, uživamo dovolj tekočine in uporabimo kapljice za nos, če smo nahodni. Pomoč pri dežurnem zdravniku pa poiščemo, kadar se pridružijo težave z dihanjem, občutek pomanjkanja zraka, glavobol z bruhanjem, poslabšanje kroničnih bolezni. Bolj pozorni moramo biti pri majhnih otrocih - visoka vročina, zaspanost, premajhen vnos tekočin in znaki izsušitve narekujejo obisk pri zdravniku brez odloga,« je še poudarila sogovornica.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 30. junij 2010 / 07:00

Gorenjski odpadki bližje rešitvi

Sestali so se predstavniki gorenjskih občin, ki so povezane v konzorcij CERO. Ta teden sestanek na ministrstvu za okolje.

Objavljeno na isti dan


Mularija / torek, 29. september 2015 / 07:00

Izdali so knjigo

Izšla je pripovedka z ilustracijami otrok Kako je nastalo naše mesto Tržič, ki so jo predstavili na prireditvi Kako nam v Tržiču zadiši po starih časih.

Nasveti / torek, 29. september 2015 / 07:00

Pica z jajčevci

Danes skoraj že v vseh lokalih s hrano ponujajo pice, vendar je še vedno najboljša tista domača, ki jo naredimo sami. Da ne bo pica vedno istega okusa, jo poskusimo za spremembo obložiti še s čim d...

Razvedrilo / torek, 29. september 2015 / 07:00

Firštov golaž

Člani Turističnega društva Kamniška Bistrica so v nedeljo pripravili prvo tekmovanje v kuhanju Firštovega golaža, ene od priljubljenih jedi Okusov Kamnika, in prireditev Halo, na finfranje, s katero s...

Razvedrilo / torek, 29. september 2015 / 07:00

Diamantno srce ljubezni

Nedavno, 17. septembra, je minilo natanko šest desetletij, odkar sta si večno zvestobo obljubila Jožica in Martin Zavrl iz Čirč pri Kranju.

Razvedrilo / torek, 29. september 2015 / 07:00

Pot do slave

Oktobra v kranjski Cineplexx prihaja nova mojstrovina izjemnega filmskega vizionarja Roberta Zemeckisa: film o francoskem vrvohodcu Philippu Petitu, ki je leta 1974 razpel vrv med stolpa Svetovnega tr...