Stanovanje zavarujte na novo vrednost
Če boste stanovanje zavarovali na novo vrednost, vam bo zavarovalnica v primeru poškodovanja ali uničenja stanovanja v požaru povrnila znesek, ki je enak novi vrednosti zavarovanih predmetov.
Na kakovost zavarovanja svoje nepremičnine večina pomisli šele, ko jih doleti nesreča, kot je požar. Šele tedaj se nekateri lastniki zavedo, da so svoje stanovanje ali hišo slabo zavarovali, da njihova zavarovalna polica ne pokrije vse nastale škode. Slabi volji in jezi na svojo zavarovalnico, češ da denar rada pobere, zelo nerada pa ga izplača, se boste najlažje izognili, če se pred sklenitvijo zavarovanja podrobno pozanimate, katero škodo in v kakšni višini vam krije.
»Pri sklenitvi klasičnega požarnega zavarovanje je izredno pomembna višina zavarovalne vsote, ki predstavlja gradbeno vrednost zavarovanega objekta. Zavarovanci se pogosto odločajo za nižjo zavarovalno vsoto, ki je posledično povezana z nižjo zavarovalno premijo. V tem primeru zavarovalnica obračuna škodo v razmerju med dejansko in zavarovano gradbeno vrednostjo objekta,« svetujejo v Zavarovalnici Triglav. Zavarovalnice se teh problemov vse bolj zavedajo, zato skoraj vse ponujajo takšne zavarovalne pakete za vaš dom, ki krijejo nastalo škodo ob vseh vrstah nevarnosti. Na ta način ponujajo tudi možnost zavarovanja premoženja na novo vrednost, čeprav je vaš objekt že starejši. Zavarovanje premoženja na novo vrednost pomeni, da v primeru poškodovanja ali uničenja zgradbe oz. stanovanja zavarovalnica povrne znesek, ki je enak novi vrednosti zavarovanih predmetov. Ker pa povsod obstajajo izjeme, se pozanimajte tudi o njih.
Ob nastanku škodnega primera zaradi požara mora zavarovanec v prijavi zavarovalnici navesti številko zavarovalne police, policijsko postajo, ki je opravila ogled in navesti seznam poškodovanih in uničenih predmetov oz. delov objekta. Do ogleda škode s strani zavarovalnice mora zavarovanec zavarovati vse dokaze o obstoju in obsegu poškodovanih oziroma uničenih zavarovanih stvari. Po zaključenem ogledu s strani zavarovalnice se izdela zapisnik o vzroku in obsegu škode. V primeru večjega obsega škode se zavarovalnica običajno dogovori z zavarovancem o akontaciji dela zavarovalnine, da omogočijo hitro sanacijo škode. V dogovoru z zavarovancem zavarovalnica opravi obračun škode skladno s pogoji, pod katerimi je zavarovanje sklenjeno na podlagi računov, cenitve ali pa kombinacije le-teh, ter pošlje zavarovancu v podpis poravnavo za nastalo škod. Po prejemu podpisane poravnave zavarovalnica nakaže upravičencu preostali znesek zavarovalnine.