Tudi letos od volov do sodobnih traktorjev
V Jablah so pripravili že 12. slovensko srečanje ljubiteljev stare kmetijske tehnike, ki ostaja največje tovrstno v Sloveniji.
Jable pri Mengšu – Na površinah Centra za razvoj kmetijstva in podeželja v Jablah se je v soboto na tradicionalnem srečanju zbralo nekaj sto ljubiteljev stare in novejše kmetijske tehnike, ki so ga organizirali člani Društva kmetijske tehnike Slovenije – Sekcije ljubiteljev starih kmetijskih tehnik, ki je bila ustanovljena pred enajstimi leti.
»Srečanje se je od skromnih začetkov leta 1997 razvilo do te mere, da smo vsako leto priče številnejšim, bolj popolnim in predvsem bolj izvirno in strokovno obnovljenim eksponatom, kar dokazuje, da se znanje o starih kmetijskih tehnikah izpopolnjuje, zavest ljubiteljev tovrstne dediščine pa iz leta v leto veča,« je v bilten srečanja zapisal tajnik društva Anton Gjergek, vodja sekcije Anton Skok pa je v svojem pozdravnem govoru izpostavil pomen tovrstnega druženja in smiselnost vsakoletnih naporov pri organizaciji te velike prireditve: »Da se v Jablah dela odlično, kakovostno in pravilno, priča podatek, da se po vsej Sloveniji iz leta v leto veča število različnih društev, ki delajo v interesu ohranjanja naše dediščine, a primat ostaja Jablam.«
Številne zbrane obiskovalce in udeležence iz vse Slovenije in tudi tujine je pozdravil tudi predsednik kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Ciril Smrkolj, ki je traktor označil za pomembno simbolno orožje vsakega kmeta pri doseganju pravic. »Traktor nikdar ni bil tehnični problem, ampak vselej političen, saj vemo, da jih kmetje včasih niso smeli kupovati. Tudi danes smo večkrat priče demonstracijam, kjer kmetje nase opozorijo prav s traktorji,« je povedal in razkril statistični podatek, da je povprečna starost slovenskih traktorjev dvajset let.
V Jablah so obiskovalci lahko opazovali tiste, še starejše, saj med starodobnike sodijo traktorji ter druga vozila in naprave, starejše od trideset let. Stroji, ki jih je komisija po posebnem pravilniku ocenjevala, so bili razdeljeni v več kategorij – restavrirani in nerestavrirani traktorji, stacionarne naprave, traktorski priključki, vprežni priključki, ročna orodja in naprave, traktorske prikolice, tovorna vozila in prikolice za tovorna vozila. Lastniki starih traktorjev so se udeležili parade, se pomerili v spretnostni vožnji in drugih družabnih igrah, srečanje pa so tudi letos obogatili lastniki starodobnih koles, osebnih in drugih vozil ter lastniki vprežne živine, ki so spomnili na čase, ko so se polja obdelovala le z njihovo pomočjo.