Do preddvorske prazgodovine
V Preddvoru od začetka maja potekajo arheološka izkopavanja na zemljišču, kjer bo v prihodnje stal poslovno-stanovanjski objekt.
Na zemljišču nekdanjega sadovnjaka oziroma travnika nasproti občinske stavbe v Preddvoru od začetka maja potekajo preventivna arheološka raziskovanja. Tu naj bi med drugim še letošnjo jesen stal Mercatorjev trgovski center. Že marca je na tem območju potekalo predhodno arheološko sondiranje, pri katerem je bilo odkrito novo najdišče, najprej prazgodovinsko, kasneje pa tudi antično. »Na prazgodovinsko najdbo smo naleteli pod nivojem na zahodnem delu našega okrog 1600 kvadratnih metrov velikega izkopnega polja. Gre za temnejše vkope v svetlejši zemlji, kar pomeni preperele organske ostaline,« je povedala vodja izkopavanj, arheologinja Barbara Hofman in dodala, da so že pri sondiranju naleteli tudi na keramiko, ki bi jo lahko datirali v zgodnjo železno dobro, v 10. stoletje p. n. š. V nadaljevanju so na severnem delu zemljišča izkopali temelje večjega antičnega objekta, ki so mu sledila še nova podobna odkritja na zahodnem delu, kjer se enak profil nadaljuje na sosednjo parcelo, odkopali so hodno površino, kamnito tlakovanje, sestavljeno iz rečnih oblik, ki prav tako sodi v antiko. Vir materiala za te poti je bil bržkone bližnji potok Suha ali pa tudi reka Kokra.
Teren, kjer trenutno potekajo izkopavanja, doslej ni bil prepoznan kot arheološko najdišče, so pa v preteklosti že potekala izkopavanja v Bašlju, na Sv. Lovrencu, na Jakobu … Znano je, da je nekoč tu vodila pot iz Bobovka preko območja današnje preddvorske občine in naprej čez Jezersko. »Plasti na tem najdišču so med seboj zelo premešane, zato tudi naše najdbe segajo v različne čase, od prazgodovine preko antike do novoveškega obdobja. Od ognjišč, keramike (dno in ročaj amfore), do rimskega novca in temeljev antičnih objektov. Žal pa je za tako veliko območje najdb relativno malo, za kar so najbrž glavni krivec vode, ki so v preteklosti premešale plasti in vse, kar je bilo materialnega, odnesle …,« razmišlja Hofmanova.
Arheologi, na terenu dela tudi šest tehnikov, študentov arheologije, in dvanajst delavcev, se pri svojem delu prilagajajo tudi investitorju, saj so predel, kjer so začeli izkopavati, po štirinajstih dneh pustili za konec, lotili pa so se raziskovanja v spodnjem sektorju, ki ga je potrebno najprej »sprostiti« za gradnjo. »Zato smo povečali ekipo delavcev, zdaj zaključujemo tretji sektor, potem pa se bomo preko drugega vrnili na prvega, kjer smo začeli. Tridesetim delovnim dnem je dodano še dvajset dni, tako da bomo z izkopavanji predvidoma končali do konca meseca.«